Pracovníci odborné firmy vyhodnotili reprezentativní vzorek z popelářského auta a před zraky přihlížejících ho roztřídili. „Zjistili, že dvaapadesát procent odpadu bylo do černých popelnic vyhozeno zbytečně. Ukázalo se tak, že odpad ve Znojmě třídíme, ale máme ještě rezervy a prostor ke zlepšení,“ sdělila Denisa Mandátová z Oddělení vnějších vztahů znojemské radnice. Doplnila, že nyní má město k analýze k dispozici i video.

Celou čtvrtinu odpadu tvořily plasty, papír nebo sklo, tedy běžný každodenně vzniklý odpad patřící do barevných kontejnerů, které jsou ve Znojmě umístěné na sto pětačtyřiceti místech. „Překvapením pak bylo velké množství kompostovatelného odpadu v černých popelnicích u rodinných domů, které mají k dispozici i popelnici na bioodpad,“ podotkla Mandátová.

Za pohlavní zneužívání udělil brněnský krajský soud nevlastnímu dědovi oběti tříletou podmínku.
Tři roky na Znojemsku zneužíval nezletilou dívku. Od soudu odešel s podmínkou

Znojmo se pořízením videa připojilo k několika dalším obcím, která taková konkrétní reálná čísla založená na fyzické analýze odpadu má. „Na základě těch pak bude možné plánovat další kroky, které občanům ve třídění pomohou. Pokud se ve Znojmě podaří zlepšit třídění, sníží se množství odpadu vyvezeného na skládky,“ vysvětlila Mandátová.

Jedině tak se může město vyhnout stoupajícím nákladům na skládkovné. Například v Přibicích na Brněnsku lidé neplatí v obci poplatek za odpad díky důslednému třídění. Pro letošek ve Znojmě platí taxa osm set korun. Město eviduje jen za poslední roky dluh ve výši tří milionů korun právě za poplatek za odpad.