Registraci tam uvolnili úderem čtvrteční půlnoci. Přes den pak naočkovali nejrychlejších sedmadevadesát zájemců. „Za pár hodin se v systému registrovalo téměř dvě stě padesát dětí, je to úspěch,“ uvedla Petra Veselá, mluvčí znojemské nemocnice, která provozuje tamní velkokapacitní očkovací centrum. Na další se dostane řada za týden. Kvůli povinnosti mít na místě pediatra. „Služby mají rozplánované na čtvrtky, v ten den budeme očkovat děti pravidelně, “ sdělila Veselá.

S dcerou se na registrací chystá například Renata Kučerová z brněnských Bohunic. Nákazu Covidem-19 zažila v rodině. „Už proto nechci nic riskovat,“ řekla Deníku Rovnost.

K odpůrcům očkování naopak patří Jan Smutný ze Znojma. „Děti jsou k viru odolné, protilátky získají přirozeně,“ odmítal vakcínu pro potomky.

Připustil ale, že rozhodnutí může zvrátit osvobození od testů. Každé očkované dítě totiž obdrží certifikát neboli EU covid pas, který jim otevře brány k prázdninám.

Odběry vzorků pro testování na koronavirus. Ilustrační foto.
Devítinásobek nově nakažených covid na jihu Moravy? Špatná data, tvrdí hygiena

Na čtrnáctidenní tábor ve čtvrtek odjely děti z Vodáckého centra Znojmo. „Na testování jsme byli připraveni, s očkovanými dětmi by byl asi nástup rychlejší. Rozhodnutí a odpovědnost je ale na rodičích,“ upozornil provozovatel David Gros.

Na táborech se musí každých sedm dní testy opakovat. Lékaři doporučují očkování dětí také kvůli následkům po covidu. Zmiňují rovněž ochranu blízkých nebo omezení dalšího šíření viru.

Podle nařízení ministerstva zdravotnictví je u očkování nutný doprovod rodiče nebo zákonného zástupce. Evropská léková agentura povolila pro děti zatím jedinou možnou vakcínu, a to Pfizer/BioNTech.

Novou Škodou Kodiaq bude vyrážet na výjezdy inspektor provozu jihomoravské záchranky.
Nový vůz pro jihomoravské záchranáře: na výjezdy vyrazí s Kodiaqem

Na jižní Moravě se děti mohou nechat očkovat na sedmi místech. Ve velkokapacitním očkovacím centru na brněnském Výstavišti ještě ladí termíny. „Dnes naočkujeme prvních čtyřicet dětí, další termíny nabídneme podle možností našich pediatrů,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Dosavadní nižší zájem přikládá tomu, že jde o novou informaci. „Je to čerstvá zpráva, rodiče se o možnosti teprve dozvídají,“ zvažovala.

Další očkovací místa pro děti najdou lidé v každém okrese. V Boskovicích na Blanensku, Břeclavi, Vyškově Hodoníně a také Kyjově. Tam ale zatím termíny hledají. „Musíme zajistit pediatry, očkovat začneme příští týden. Registrační formulář je ale otevřený,“ vzkázal mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.

Očkování dětí v kraji:

- Registrovat se mohou děti ve věku od 12 do 16 let.

- Na sedm očkovacích míst musí přijít v doprovodu rodiče.

- Na místě musí být pediatr.

- První začali ve Znojmě, další místa ladí termíny očkování.

- Děti vakcinují na očkovacích místech Fakultní nemocnice Brno Bohunice, Nemocnice Kyjov, Nemocnice Boskovice, Nemocnice Břeclav, Nemocnice Hodonín, Nemocnice Vyškov a Nemocnice Znojmo.