Pravděpodobně s nejvyšší cenou v zemi za odtah auta musí počítat řidič, který ve Znojmě špatně zaparkuje a vynutí si tak odtažení svého auta. Připravit si musí devatenáct set korun za odvezení auta specializovanou firmou, k tomu stokorunu za každý den parkování a samozřejmě i částku na pokutu za dopravní přestupek.

Zato má jednu výhodu – jeho auto bude zaparkované na zřejmě nejvíce hlídaném a pojištěném parkovišti. Tím totiž argumentuje odtahová firma při vyčíslení nákladů na odtah. „Společnost .A.S.A. byla navíc jediná, která splnila všechny podmínky výběrového řízení vypsaného městem. Jinak tedy nebylo z koho vybírat,“ objasnil místostarosta Jan Blažíček.

Zatímco v Praze zaplatí hříšník za odtah auta třináct set korun, v Brně patnáct stokorun a třeba v Břeclavi jedenáct set korun, ve Znojmě jsou to bez stokoruny dva tisíce.

„Nejvíce odtáhneme tři auta za den. I tento nízký počet odtažených aut ovlivňuje cenu. Odtah je jen polovina ceny. Další peníze ale vydáme za spoustu dalších věcí,“ řekl šéf znojemské pobočky společnosti .A.S.A. Josef Esterka.

„Platíme třeba čtyřiadvacetihodinovou pohotovost řidiče, odtahujeme totiž prakticky kdykoliv. V ceně je elektronické střežení parkovací plochy, paušál za provozování elektronického zabezpečovacího systému, kamerový systém, elektronická závora. Jen investice do zařízení byly nemalé a provoz samotného systému také něco stojí,“ vypočítal Esterka.

„Zpevněnou plochu jsme navíc museli vybudovat a pronajmout na ni pozemky. Platíme pojištění zodpovědnosti za případnou vzniklou škodu na autech. Nevím, jestli podobné zajištění mají všude. Myslím, že cena za tuto službu je adekvátní,“ dodal.

Jen asi dvacítku aut nechala v letošním roce odtáhnout břeclavská radnice. „Většinou to bylo kvůli špatnému parkování při blokovém čištění. Poplatek za odtažení je jedenáct set korun. Dělá to pro město soukromá firma, ale odtahů není moc. Dobře u nás funguje parkovací systém, na který si lidé zvykli,“ řekl tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Pro břeclavskou i hodonínskou radnici zajišťuje odtahy firma Jaroslava Botka. „Lidé si mohou pro auto přijít po zavolání kdykoliv. Cena za parkování je vyčíslena zvlášť, u nás platí za jeden den sto korun. Náklady na hlídání a zabezpečení parkoviště by tak sazbu za samotný odtah neměly ovlivnit. Rozdíl osm set korun je dost,“ uznal Botek.

Sazby za nucený odtah auta
Znojmo 1.900,–Kč
Brno 1.500,–Kč
Praha 1.300,–Kč
Břeclav 1.100,–Kč

Rovněž v podstatně větších městech, jako je třeba Praha a Brno, kde odtahová auto najedou více kilometrů, je sazba za odvezení špatně zaparkovaného auta výrazně nižší, než ve Znojmě.

„V Brně odtahuje auta přímo městská policie. Radní před dvěma roky schválili částku patnáct set korun za nucený odtah, do té doby byla sazba dvanáct set korun. Sazbu za odtah stanovila rada města Brna a není detailně rozčleněna na další položky. Provinilec zaplatí další stokorunu za každý den na parkovišti a navíc samozřejmě i pokutu za spáchaný přestupek, která se stanovuje podle jeho závažnosti,“ uvedla mluvčí brněnské městské policie Denisa Kapitančiková.

Praha za odtah špatně parkujícího auta účtuje třináct set korun. „Maximální ceny za služby parkovišť takto odtaženého osobního automobilu na nepřetržitě střeženém parkovišti činí za první den sto padesát korun a za každý další i započatý den o stokorunu více,“ sdělila Eva Kubátová z odboru public relations pražského magistrátu.