S nečekaným řešením problému s černou skládkou volně odhozeného odpadu přišla znojemská radnice. Z parkoviště u Koželužské ulice nechala odvést jak kupy odpadků, tak i samotné kontejnery. A to na smíšený i separovaný odpad.

Lidé z okolních ulic jsou krokem radnice zaskočeni. „V neděli jsem chtěla vyhodit plastové lahve, ale nebylo kam. Asi je tedy začnu znovu dávat do popelnice. Nosit je do separovaného odpadu až někam do města, se mi nechce. Navíc ani nevím, kde bych barevné kontejnery nejblíže našla,“ posteskla si důchodkyně Milena Konečná.

Na nepořádnost některých zahrádkářů, ale i lidí z města, kteří k dobře přístupným kontejnerům, na parkovišti u Koželužské ulice, vozili staré matrace, pneumatiky, rozbitý nábytek, ale i uhynulá zvířata, tak nyní doplácí především lidé z okolních ulic.

„Doplácí na to, že zahrádkáři vyváželi do kontejnerů na separovaný odpad třeba i starou trávu,“ řekl místostarosta Znojma Jan Blažíček.
S kontejnerovými hnízdy u zahrádek byly podle něj problémy po celém městě. „Po třech letech zkušebního provozu se ukázalo, že se tato místa neosvědčila, a proto jsme je zrušili. Zahrádkáři za odpad nic neplatili, navíc tam zakládali černé skládky. A likvidace každé z nich vyjde na patnáct tisíc korun. Na radě jsme rozhodli, že tato místa zrušíme,“ uvedl Blažíček.

O vrácení alespoň separačních kontejnerů na původní místa budou městští radní ještě jednat. „U Koželužské to ale jistě nebude na parkovišti, jako to bylo. Spíše někde, kde budou případní nepořádníci více na očích,“ doplnil.

Radnice nedávno zavedla novou odpadovou vyhlášku, podle které musí být soukromé popelnice schované v domech, či na dvorech. „Neměli jsme popelnici kam schovat, a tak jsem odpadky vyhazovala do společných kontejnerů. Za celou rodinu platím skoro dva tisíce korun na poplatcích za odpad. A teď tady nemáme ani kontejnery na domácí odpad, ani na separovaný,“ kroutila hlavou další žena bydlící nedaleko parkoviště, která ale nechtěla zveřejnit jméno.

Další místní však odstranění kontejnerů schvaluje. „Jsem jedině rád. Ten bordel okolo popelnic byl katastrofální. Sami budeme separovaný odpad vozit raději autem do kontejnerů ve městě, než abychom se na ten nepořádek dál dívali,“ podotkl Jan Drozd.