Letos členové spolku předali čtyři diplomy. Za celoživotní péči o vranovský zámek a kulturní dění ve Vranově spolek ocenil dlouholeté kastelány zámku Miroslavu a Karla Janíčkovy. „Pro kulturu Znojemska jsme neudělali nic víc, než bylo cílem a náplní naší práce. Chvíle jako je tahle vybízí k bilancování. A při něm já myslím spíš na to, co se nepovedlo a co jsme nestihli, ale i takové myšlenky mají svůj význam. Z čeho mám radost, nejsou věci nebo stavby, ale lidé. Ti, kteří se na zámek vrací a dávají najevo svou radost," řekla při poděkování za ocenění Miroslava Janíčková.

Za organizaci kulturních setkání a propagaci mladých umělců ocenění dostal spolek Umění do Znojma. „Mám velkou radost, že ve Znojmě vznikl nový spolek v oblasti nezávislé kultury, výtvarného umění, který si dává mimořádně velké cíle. Myslím, že lidé a organizace si velké cíle dávat musí. Díky tomu, jaké charisma členky spolku mají a jakou mají chuť do práce, Znojmo na mapu ve svém oboru zapíší velmi důkladně," řekl moderátor programu Jiří Ludvík.

Další plány spolku naznačila Andrea Krejčí. „Příští rok oslavíme páté výročí, chystáme několik nových akcí. Plány mám velké, záležet bude na tom, jak úspěšní budeme při shánění nezbytných peněz. Už teď v pátek a sobotu se ale těšíme na letošní Garage Design, který pořádáme v areálu pivovaru," uvedla Krejčí.

Další cenu předali zástupci spolku Vinařství rodiny Špalkovy za propagaci místní vinařské kultury. „S oceněním jsme ani nepočítali a děkujeme za ně. Snažíme se ve vinařství jít o krok zpět k přírodě, proto jsme přešli na bioprodukci. Říkám, že když budou vína zdravá, člověk se s tím sveze taky a může se i dožít pěkného věku. O vinařství se dnes již starají moji zdatní synové," usmíval se při přebírání ceny František Špalek a v žertu dodal, že on už zůstal jen u motyky ve vinohradu.

U příležitosti jeho loňských pětasedmdesátin spolek ocenil i jednoho ze svých členů, Karla Jakla, za jeho dlouholetou badatelskou a vlastivědnou činnost. „Své členy spolek oceňuje jen výjimečně, přistupujeme k tomu, jen když mají významné životní jubileum nebo už zemřou. V tomto případě jde o člověka, který naštěstí ještě pořád žije a má se velmi čile k světu. Jako rakouský občan je vlastně i prvním zahraničním oceněným," uvedl moderátor Ludvík.

Oceněný se jeho vtipkování přidal. „Sám jsem navrhoval, abych cenu dostal až in memoriam, ale neuspěl jsem. Proto jsem si alespoň připravil menší prezentaci o tom, co dělám," uvedl Jakl a pokračoval krátkou přednáškou o Znojmě v druhé polovině devatenáctého století.