Víc kyselých okurek než kyselých tváří mají podle organizátorů přinést Okurkové dny, které znojemská radnice chystá na první srpnový týden. Po neúspěchu Meruňkového týdne došla radním trpělivost s dosavadním pořadatelem trhů a agentuře vypověděli smlouvu. O organizaci Okurkových dní se podělí Znojemská Beseda a majetkový odbor radnice.

„Máme připravený program pro mladší i odrostlejší návštěvníky. Na Masarykově náměstí budou pro děti atrakce od velkého kola po menší kolotoče, majetkový odbor chystá řemeslné trhy. Stánky budou na Obrokové ulici a na Slepičím trhu,“ uvedl znojemský radní Oto Mašek, který od začátku července řídí Znojemskou Besedu.

„Představí se i několik výrobců okurek. Nyní dolaďujeme podrobnosti,“ řekla mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Podle plánů pořadatelů budou lidé moci ochutnat tradiční pokrmy, a samozřejmě nakládané okurky.

„Máme přislíbený stánek Hamé, účast slíbili i zástupci nového družstva Znojemská okurka,“ dodal Mašek.

Nový ředitel Besedy doufá, že Okurkové dny dopadnou lépe než předchozí letošní nepodařené pokusy o oživení centra Znojma.

„Okurky jsou pro Znojmo tradiční. Věřím, že zaměření přiláká řemeslníky i veřejnost. Problém by neměl být ani s okurkami, je jich nyní dost, “ uvedl Mašek.

Zapojit do programu veřejnost se radnice snaží vyhlášenou soutěží o nejlepší zavařované okurky a rychlokvašky.

„Svou soutěžní zavařeninu mohou zájemci až do pátého srpna přinést na Znojemskou Besedu i s receptem a kontaktem,“ uvedla mluvčí Šipošová.

Pořadatelé, po zkušenostech s prázdným náměstím o Meruňkovém týdnu, upravili i rozvrh hudebních vystoupení. „Hrát budou hlavně znojemské kapely, například Eminent či Paroháči. Vystoupení začnou odpoledne a budou pokračovat do večera,“ sdělil Mašek.

Kolik budou Okurkové dny stát, nechtěl přesně říct s tím, že nemá ještě všechny podklady pohromadě.

„S firmou Bergan mělo město dvě vzájemně nezávislé smlouvy. Jednu o zajišťování trhů a jarmarků v průběhu roku nyní radní vypověděli. Druhá, na zajištění stánkového prodeje na vinobraní, je s firmou sjednána do příštího roku,“ informovala mluvčí Šipošová.

Na letošní vinobraní již proto společnost stánky pronajímá. „ Zájem projevuje řada stánkařů i řemeslníků. Procenta stanovená ve smlouvě s městem jistě splníme, “ řekla obchodní manažerka agentury Renata Kavanová.

Přesnější údaje uvést odmítla. Množství stánků a sortiment, který nabídnou, si hodlá radnice letos pečlivě hlídat.

„Firma musí majetkový odbor radnice pravidelně informovat o tom, kolik stánků má již pronajato a jaké je rozdělení sortimentu. Na kontrolu dohlíží i starosta a tajemník,“ uvedla mluvčí radnice Denisa Šipošová.