Spadl mi těžký kámen ze srdce. Ti tři andílci už mají konečně důstojný pomníček na svém hrobě. Tak reagovala v adventní době Svatava Dudešková, která výrazně pomohla zajistit důstojný náhrobní kámen pro tři malé děti, které loni v březnu zahynuly při tragickém požáru domu v Oleksovicích na Znojemsku. „Dlouho jsem se snažila získat finanční prostředky na náhrobek pro tyto tři andílky z Oleksovic které bohužel vzal požár. Našla jsem spolek, který mi v tom pomohl. Před časem vznikla oficiální sbírka na transparentním účtu, na kterém se sešly desítky tisíc korun. Toto pondělí jsme pomník umístili na hrob v Prosiměřicích,“ řekla Deníku Rovnost Dudešková.

Při nočním požáru v Oleksovicích zemřely tři děti, čtyři dospělí se zranili.
Při požáru v Oleksovicích zemřely tři děti. Čtyři dospělí se zranili

Tragedie pohnula řadou lidí, kteří neváhali a přispívali jak na sbírku pro zbudování důstojného hrobu, tak na sbírku, kterou na pomoc pozůstalým zorganizovala Oblastní charita Znojmo. „Krátce po neštěstí jsme vyhlásili sbírku, na kterou lidé přispěli celkem sto sedmdesát tisíc korun. Sbírka byla po dohodě s babičkou dětí určena na opravu škod na domě, který poškodil požár. Peníze šly postupně na pokrytí faktur firem, které dům opravovaly, a částečně také na nájemné, které babička za dům platila,“ konstatoval ředitel znojemské charity Evžen Adámek.

Po požáru stavení v Oleksovicích našli hasiči v požářišti lidské torzo.
Druhý požár v Oleksovicích za půl roku: po uhašení našli hasiči lidské torzo

Škody byly podle odhadu hasičů po jejich zásahu statisícové. „Škoda dosáhla čtyř set tisíc korun, zásah našich lidí ochránil další majetek v hodnotě dvou set tisíc korun. Příčiny požáru naši vyšetřovatelé ve spolupráci s policií zkoumají,“ sdělil po požáru mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Při pondělním nočním požáru v Oleksovicích zemřely tři děti, čtyři dospělí se zranili.
Nejhorší je, když zemře hasič, říká požárník Haid

Obětmi nočního požáru byly děti ve věku od jednoho roku do devíti let. Čtyři dospělí vyvázli se zraněními. Na místě požáru zasahovalo postupně osm hasičských jednotek.

Místní uvažovali, co se v domě mohlo stát. „Z komína se nikdy nekouřilo, plyn tam zavedený nebyl. Takže možná přímotop,“ konstatoval soused Pavel Komín.

Tragický požár rodinného domu v Oleksovicích, při kterém zahynuly tři malé děti.
Spekulace lidí se potvrdily. Viník požáru, při kterém uhořely tři děti? Přímotop

Závěr policejního vyšetřování nakonec zněl jasně. „Zjistili jsme, že požár vznikl od elektrického přímotopu,“ řekla před časem policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Za smrt dětí tak nikdo nakonec před soud nešel.