Strážmistr Arazím a jeho muži z Četnické pátrací stanice řešící kriminální případy z doby první republiky. Tak to vypadalo v roce 2006 v Oleksovicích, kam místní kostel s farou, hřbitovem a kostnicí přilákal filmaře populárního moravského seriálu Četnické humoresky. Ti  zde natočili sedmadvacátý díl   s názvem  Majlant.

„Pamatuji si, že celý televizní štáb i s herci natáčel v prostorách hřbitova, kostela i márnice, která má být jednou z nejstarších v Evropě. Zdrželi se zde zhruba týden. Na  natáčení jsme se chodili dívat. Byli tu skoro všichni herci, které ze seriálu známe, jako například Tomáš Töpfer, Ivan Trojan, Pavel Zedníček i Jiřina Bohdalová,“ zavzpomínala obyvatelka vesnice Anna Valentová.

Právě místní kostel Nanebevzetí Panny Marie  s kulatou kostnicí, která je vystavena v románském slohu, jsou v obci největší a nejzajímavější historickou památkou.

V katastru obce se také nachází dvě přírodní památky. Oleksovická mokřina, poskytující útočiště řadě vzácných živočichů a rostlin, a Oleksovické vřesoviště, které slouží i jako hnízdiště vzácné břehule říční.

Asi největší místní raritou je vodní nádrž  vybudovaná  na říčce Skaličce, která se stala rájem vodních lyžařů. Tento vodní sport zde provozuje úspěšný klub TJ Delfín Oleksovice. „Středisko slouží závodnímu i rekreačnímu vodnímu lyžování už téměř pětadvacet let. Dobrá voda a teplé mikroklima regionu vytváří společně ideální podmínky pro provozování tohoto krásného sportu,“ sdělil jeden z členů klubu  Daniel  Odvárko.

Turisté zde mají možnost rekreačního zázemí ve formě nenáročného ubytování. „Pro ty, kteří u nás chtějí podstoupit kurz vodního lyžování, máme možnost ubytování. Navštívit nás může úplně každý,“ doplnil Odvárko.

Každým rokem se zde také jezdí mezinárodní závody ve vodním lyžování jak mládeže, tak dospělých.

Obec se může pyšnit i titulem Ekoškola roku 2005. Čerstvě se místní základní škola zařadila mezi desítku nejlepších škol v celé republice za sběr a třídění ekologického odpadu. „Byli jsme vybráni asi z osmi set škol z celé republiky. Odměnou je deset tisíc korun. Ty určitě použijeme na vybavení školy a pro děti,“ vysvětlila ředitelka místní základní školy Marie Černá.

Zábavu každoročně nabízí  několik kulturních akcí, které obec, škola či spolky pořádají. „Myslivci připravují  masopust, velikonoční vajíčko, obec má na starosti dětský den, fotbalisté pouť,  máme zde závody koní a několikrát do roka mají myslivci střelby na asfaltové holuby. Nechybí ani hasičské závody a turnaj v malé kopané, na který k nám jezdí až třicet týmů z celé republiky,“ vyjmenoval starosta Oleksovic  Zdeněk  Koukal.

Mezi oblíbené akce, které se do vsi opět vrátily, patří vítání občánků. „Za to jsem moc ráda. Jednu dobu tady tento zvyk nebyl a teď se sem opět vrátil. Pokaždé se dělá ceremoniál a děti dostanou dárky. Je to moc pěkné,“ pochválila Valentová.

Něco z historie

- 1190 první zmínka o Oleksovicích jako  statku  darovaném  knížetem Kunratem  Otou

- 1336 byly Oleksovice povýšeny na městečko a získalo také Právo soudní

- 1606 získalo městečko od císaře Rudolfa II. znak

- 1760 byla v Oleksovicích první škola

- 1866 obec zasáhla  epidemie cholery

-1893 byla zbudována nynější škola

-  2003 bylo postaveno v obci nové hřiště na  kopanou

- 2004 byla zrekontsruována  a  nově otevřena budova mateřské školy 

Zdroj:www.oleksovice.cz