VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Demonstrace ve Znojmě skončila zatýkáním

Znojmo /VIDEO, ONLINE/ - Asi stovka odpůrců Dělnické strany skandovala v centru Znojma hesla proti straně a extremismu. Jejich pochod proti Dělnické straně radnice dvakrát nepovolila, několik demonstrantů policie na místě zatkla. Příznivci a členové Dělnické strany si naopak vyslechli svého lídra do Evropského parlamentu Tomáše Vandase při zhruba půlhodinovém mítinku na Masarykově náměstí.

17.5.2009
SDÍLEJ:

Předvolební mítink Dělnické strany hlídají stovky policistů.Foto: DENÍK/Monika Choděrová

Online zpravodaství jsme ukončili před šestnáctou hodinou.

Mítink i protesty proti němu hlídalo několik stovek policistů včetně těžkooděnců. Oba tábory se podařilo udržet oddělené.

11:45 Převážně mladí lidé postupují z Máchova náměstí přes Mariánské náměstí dále do středu města. "Ve Znojmě Dělnickou stranu nechceme," říká asi dvacet metrů dlouhý transparent, který nesou. Policie skupinku lidí pustila přes přechod. "Dejte jim co proto," vyjádřili jim podporu náhodní kolemjdoucí.

11:57 Centrum města hlídají desítky až stovky policistů. Vidět je antikonfliktní tým a speciální pořádkové jednotky i policisty se psy.

12:00 Průvod patnácti odpůrců Dělnické strany zastavil v ulici Velká Mikulášská antikonfliktní tým. "Váš pochod nebyl povolen," oznámil jim jeden z policistů. Aktivisté poté svůj transparent svinuli a hodlají na náměstí vše poklidně sledovat.

12:15 Na mítink Dělnické strany zatím nečeká nikdo z jejich příznivců. Po Masarykově náměstí se ale pohybuje okolo padesáti policistů.

12:25 Na Mikulášském náměstí se zatím sešlo asi padesát lidí, kteří chtějí proti aktivitám Dělnické strany protestovat. Mají transparenty, třeba s nápisem: "Nenecháme si Znojmo špinit Dělnickou stranou." Vyrazit chtějí po nepovolené trase, problémy neočekávají. Většina z aktivistů jsou mladí lidé. Dohlíží na ně několik desítek policistů, včetně asi deseti těžkooděnců.

12:30 Od radniční věže vchází na Masarykovo náměstí asi dvacítka příznivců Dělnické strany, okamžitě se na ně zaměřuje pozornost přítomných policistů. Převahu nad samotnými aktéry mítinku však zatím mají novináři a ostatní přihlížející.

12:32 Konvoj policistů uzavřel spodní část Obrokovy ulice a skupinku příznivců Dělnické strany vůbec nepustil na náměstí. Ti vykřikují, že se na náměstí dostanou z jiné strany. Obrátili se a pochodují po Obrokové ulici směrem nahoru k Radniční věži.

12:35 Policisté zahradili policejním vozem východ ze Zelenářské ulice směrem na Masarykovo náměstí.

12:40 Asi stovka odpůrců Dělnické strany včetně lidí ze sdružení Antifa se už sešla na Mikulášském náměstí. Vchod do ulice Velká Mikulášská jim ale zahradila dvě policejní auta a kordon policistů. Ti se tak zřejmě snaží znemožnit lidem v pochodu směrem k Masarykovu náměstí, kde se má konat povolený mítink Dělnické strany.

12:43 Přes sto odpůrců Dělnické strany vyrazilo směrem na Václavské náměstí a zabočilo do Zelenářské ulice, která vede na Masarykovo náměstí. Tam se již v této chvíli měl konat povolený mítink Dělnické strany.

12:47 Členové Antify verbálně napadali v Zelenářské ulici policisty, jeden z aktivistů si sedl před pomalu jedoucí policejní auto. Odvedli ho těžkooděnci. Čelo průvodu se zastavilo u policejního kordonu blokujícího vstup na Masarykovo náměstí.

12:50 Policie vyzývá lidi z nepovoleného pochodu proti Dělnické straně, aby se rozešli. Ti skandují a kříčí hesla proti Dělnické straně i policii. Jsou v Zelenářské uličce u obchodního domu Dyje.

12:53 U morového sloupu se sešla asi dvacítka příznivců Dělnické strany. Smějí se směrem ke svým odpůrcům, které policie blokuje v Zelenářské ulici.

13:00 Policie už pětkrát vyzvala účastníky nepovoleného pochodu proti Dělnické straně, aby se rozešli. Ti ale stále skandují hesla v Zelenářské ulici u obchodního domu Dyje. Na Masarykově náměstí se zatím scházejí příznivci Dělnické strany. Na jejich mítinku má vystoupit předseda strany a jejich jednička voleb do Evropského parlamentu Vandas.

13:08 Jeden z aktivistů proti Dělnické straně utekl policistům směrem k povolenému mítinku. Policisté jej ale téměř okamžitě chytili, spoutali a odvedli do policejního auta. Členové Antify se snaží najít další přístupové cesty na Masarykovo náměstí, někteří pátrají po volné cestě i v průchodech domů.

13:17 Část přiznivců Antify a odpůrců Dělnické strany se snaží dostat na Masarykovo náměstí i ze spodní strany od Vlkovy věže. Policie tam okamžitě posílila své hlídky a na náměstí nikoho nepouští.

13:18 Kvůli povolenému mítinku Dělnické strany a nepovoleným protestům proti ní je pro dopravu uzavřeno centrum města. Běžnou trasu musel změnit i turistický kolový vláček. Dopravní policie odklání auta jinam.

13:23 Příznivci Antify vykřikují u Vlkovy věže protiextremistická hesla. Občas ale zazní i vulgarismy. Od mítinku Dělnické strany je odděluje policejní kordon. Povolená i nepovolená akce se zatím nesou v relativně klidném duchu.

13:31 Jeden z příznivců Dělnické strany se přes kordon policistů vydal mezi odpůrce strany. Zřejmě chce provokovat.

13.45 V centru města je v tuto chvíli klid. Jak na náměstí TGM, tak na přístupových ulicících. Policie hlídá i skupinu příznivců dělnické strany na náměstí.

13.48 Dělnická strana právě mítink oficiálně ukončila.

13.51 Členové Dělnické strany pod policejní ochranou opustí Masarykovo náměstí. Akce se zatím obešla bez incidentu, i přes to, že členové protestního pochodu stále ještě hlučí v bočních ulicích.

13.56 Členové Dělnické strany odchází směrem k Vlkově věži. Před nimi a za nimi jedou dvě policejní auta s těžkooděnci. Členy Antify stále policie drží v bočních ulicích.

14.01 Policie doprovází členy DS. Ti z náměstí směřují ke staré nemocnici. Na Náměstí republiky a uličkami k nádraží běží asi padesát odpůrců.

14.05 Antifa jde po levé straně Vídeňské ulice směrem na Vídeň, Dělnická strana po pravé. Policejní auta jedou mezi nimi po silnici. Dopravu v této chvíli nikdo neřídí.

14.08 Členové Dělnické strany právě stojí u hospody pod starou nemocnicí. Policisté zatarasili ulici Milady Horákové a brání Antifě v pochodu. Osobní auta se otáčejí a musí uzavřenou část města objíždět. Akci přihlíží asi stovka lidí. Na místě jsou i dvě sanitky.

14.15 Členové Antify posedávají na silnici u nádraží, cestu stále uzavírá policie. Sanitky už na místě nejsou. Na místě je relativní klid.

14.18 Na místě zůstávají už jennejradikálnější odpůrci Dělnické strany. Antikonfliktní policejní tým se je snaží přesvědčit, aby akci ukončili a rozešli se.

14.24 Policie hlídá hospodu U dvou volů, ve které sedí všichni účastníci mítinku Dělnické strany.

14.28 Odpůrci Dělnické strany se přesunuli na křižovatku u benzínové stanice Shell. Po silnici projela některá osobní auta. V tuto chvíli policie dopravu zastavuje a odkloňuje. Členové Antify volají hesla proti DS i policii. Ta je vyzývá, aby nepovolenou akci ukončili.

14.32 Situace se začíná přiostřovat. Těžkooděnci rozhání dav z křižovatky. Některé odpůrce DS povalili na zem a dávají jim pouta. Protestující hází láhve od piva. I před hospodou, kde v této chvíli sedí členové DS, povalili policisté protestující na zem.

14.35 Policisté se snaží zabránit členům Antifave vstupu do silnice.

14.38 Policie vyzývá dav, ať opustí silnici. Blokací se dopouštítrestného činu. Do davu hodila rozbušky. Jedna dívka zůstává sedět na silnici. Vypadá otřeseně, jede k ní sanitka. Křižovatka u čerpací stanice je zcela uzavřena.

14:42 Záchranáři ošetřují jednu z demonstrantek. Podle neoficiálních informací je lehce zraněna.

14:58 Členové Antify sedí na zemi nedaleko benzínové stanice Shell, policie místo uzavřela pro dopravu i pěší. Přes křižovatku se vůbec nedá dostat. Členové a příznivci Dělnické strany zatím za policejního dohledu obědvají U dvou volů.

15:11 Zbytek protestujících stále odmítá opustit prostor u čerpací stanice Shell, ve vedru se osvěžuje mimo jiné i alkoholem. Policie jim opakovaně domlouvá, aby se rozešli.

15.27 Na křižovakce u čerpací stanice Shell je v tuto chvíli klid. Protestující se stahují do stínu a posilňují se alkoholem. Celkově policie zadržela pět lidí. Jednoho ještě před začátkem akce, jednoho na náměstí TGM a tři při potyčkách na křižovatce. U třech účastníků protestů našli policisté zbraně.

15.40 Členové Dělnické strany odešli z hospody. Policisté se pomalu začínají stahovat. Těžkooděnci už nastoupili do aut, policisté však situaci budou ještě monitorovat. Na místě zůstává několik skalních odpůrců DS.

15.45Policejní manévry ve městě končí. Policie v tuto chvíli otevřela křižovatku u viaduktu. Silnice jsou opět průjezdné. Několik policistů zůstává na místě, aby monitorovalo situaci. Členové Antify se pomalu začínají rozcházet.

15:46 Online zpravodajství jsme ukončili

Kvůli vulgaritě některých příspěvků jsme museli diskuzi zastavit. Slušným diskutujícím se omlouváme.

Autor: Daniel Smola

17.5.2009
SDÍLEJ:
Lídr Strany zelených Michal Berg.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Venuše z Pavlova.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení