Besedy u kulatého stolu se spolu se starostou Groisem účastnil například starostové dalších obcí, úředníci a podnikatelé. Devadesátiminutová debata se dotkla i městské zeleně a chystané stavby nového krytého bazénu.

Obchvat
Starosta Jan Grois připomněl, že letos na podzim má být dokončená nyní rozestavěná část od kasárenské křižovatky k únanovské. „Naším cílem samozřejmě je dokončit 750 chybějících metrů na navazující rozestavěné části směrem ke křižovatce u Baumaxu. Jednáme s Ředitelstvím silnic, jednáme s posledním vlastníkem zahrady v tomto úseku, děláme maximum pro to, abychom tento úsek dostavěli a mohl začít sloužit,“ zdůraznil starosta.

Tranzit kamionů Znojmem
Kvůli nedokončenému obchvatu proudí Znojmem kamionová doprava na dálkových trasách. „Nelze uvažovat o odklonu tranzitu aspoň v noci. Působí velký hluku. Místní si zvykají, ale hostům například v mém podniku to vadí,“ poukázala podnikatelka Martina Špačková. Starosta Grois upozornil, že silnice na průtahu městem není v majetku města. „Je to silnice první třídy, která patří Ředitelství silnic a dálnic a taková opatření tam nejsou možná,“ poukázal Grois.

Koordinátor uzavírek
Dopravu ve Znojmě v posledních letech komplikuje množství uzavírek. Podle vedoucího odboru dopravy Lukáše Jandy město zapracuje na jejich koordinaci. „Mám za úkol letos na odboru zřídit a obsadit místo koordinátora uzavírek. Nebude snadné najít vhodného uchazeče,“ uvedl Janda. Šéf krajských silničářů Zdeněk Komůrka ovšem neskrýval skepsi. „Brno už takovou funkci zřídilo. Jen je ale iluze domnívat, se že koordinátor zamezí dopravním kolapsům ve městě. Pokud chceme silnice opravovat, bez uzavírek se neobejdeme,“ zdůraznil Komůrka.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují ve čtvrtek na radnici Brna-středu.
Razie v Brně: policisté zasahují na úřadu Brno-střed a antimonopolním úřadě

Zaměstnanost
I když patří Znojmo k regionům s dlouhodobě nadprůměrným procentem lidí bez práce, zaměstnavatelé poukazují na problémy při shánění pracovníků. „Nyní máme 680 zaměstnanců, většinou ženy. Snažíme se jim vycházet co nejvíc vstříc formou zkrácených úvazků a podobně. Hlavní problém pro nás je, že lidé dnes chtějí pracovat na jen na jednu směnu. Do vícesmněného provozu sháníme lidi velmi těžko. Budeme zvyšovat výrobu pro odběratele v oboru elektroautomobilů a ve Znojmě nemáme, kde lidi najít. Snažíme se zvyšovat mzdy, pořád to ale nestačí,“ řekl Dušan Varga ze společnosti Egston.

Horní park
Diskuse o městské zeleni se revitalizace Horního parku. „V obnově parku chceme pokračovat, je to vždy věc určitého politického rozhodnutí. V nadcházejícím volebním období to chceme dotáhnout do konce. Neobejdeme se bez kácení stromů tam, kde to doporučují odborníci,“ řekl starosta Jan Grois. Naznačil, že součástí úprav může být například odstranění malého panelového domu v ústí hradebního příkopu u náměstí Svobody.

Nový bazén
Starosta Jan Grois potvrdil, že město chystá nový krytý bazén na loucké plovárně. „Nyní projektujeme a sháníme peníze. Bazén využívají k povinnému školnímu plavání děti z celého Znojemska. Proto se s žádostí o menší podporu chceme obrátit na jednotlivé obce v celém regionu, padesát milionů žádáme na kraji,“ nastínil starosta. K budoucnosti stávajících lázní podle město připraví veřejné projednávání. „V mezičase by tam posléze, a je to jen jedna z variant, mohla být například gymnastická tělocvična s takzvanou jámou. Sauna a další části by mohly sloužit původnímu účelu,“ uvažoval starosta.

Online reportáž
  Ilustrační foto.
Tělocvik? Děti jsou slabší a přibývá omluv