Ani dva roky po ničivých povodních stále nejsou na Znojemsku některé obce chráněné před velkou vodou. Ministerstvo zemědělství totiž změnilo podmínky pro protipovodňová opatření a města i vesnice by teď měly platit statisíce korun za projektovou dokumentaci a výkupy pozemků.

Obec, která je na Znojemsku každoročně nejvíce ohrožována velkou vodou, se už dočkala alespoň úpravy části Křeslického potoka. A další dvě akce z programu Prevence před povodněmi mají Lesy České republiky v okolí Podhradí nad Dyjí naplánované.

„Letos byla z tohoto programu dokončena část úprav Křeslického potoka přímo v obci. Na to naváže vytvoření soustavy k zachycení povodňové vlny nad obcí,“ řekl vedoucí Oddělení správy toků Lesů ČR Aleš Reytoral.

Ministerstvo zemědělství navíc nedávno schválilo pro Podhradí nad Dyjí třicetimilionovou dotaci. Nejprve ale musí mít obec hotové územní řízení. „Ministerstvo zemědělství nám na protipovodňová opatření schválilo třicet milionů korun. Během měsíce se setkáme s lidmi, kterých se budou týkat výkupy pozemků. Pak bude připravený model protipovodňových opatření,“ řekl starosta Podhradí nad Dyjí Petr Čálek.

Podobně je na tom Hevlín, který dokončil projekt pro stavební povolení. „Už brzy zahájíme územní řízení. To znamená, že budeme muset začít s výkupem asi padesáti soukromých pozemků. Jsou to většinou okraje podél zavlažovacího kanálu. Doufám, že v tomto případě budou všichni vlastníci vstřícní,“ uvedl starosta Hevlína Drahomír Nosek. Rozpočet na stavbu počítá se zhruba dvaceti miliony korun.

Naopak Vranov nad Dyjí, který je dalším z míst, jenž při povodních ohrožuje rozvodněná řeka, zatím moc v přípravách protipovodňových opatření nepokročil. „Na územním rozhodnutí nepracujeme,“ řekl starosta Vranova Lubomír Vedra.

Městys přitom musel ještě vloni splnit šibeniční termín a nechat do konce března vypracovat takzvanou Studii proveditelnosti proti povodním. Po jejím odevzdání měl už dále jednat pouze stát.

„Studii jsme v termínu předali. Stála nás sto dvanáct tisíc. Z ministerstva jsme od té doby dostali jen dopis,“ dodal Vedra.
V dopisu je i část, podle které nelze vyloučit významný negativní vliv z realizace záměru na významnou lokalitu Podyjí. „To znamená, že zatím se nebude dělat nic,“ zlobil se starosta Vedra.

Zatímco Lesy České republiky samy plánují další opravy, Povodí Moravy přebírá záležitosti až po vyřízení územního rozhodnutí obcemi. „Pokud obce chtějí protipovodňové opatření, tak si nejprve musí zajistit projektovou dokumentaci. Hotovou ji pak předají k nám,“ řekl investiční ředitel Povodí Moravy Ladislav Juříček.