Za láhev alkoholu v ruce hrozí na znojemském nádraží, v parcích, před vyhlášenými kluby a diskotékami pokuta. Znojmo má za sebou necelé tři měsíce jakési prohibice. Městská policie zatím nemusela řešit žádné větší problémy. Lidé, kteří bydlí v místech, kde fungují diskotéky, však o víkendech výrazné zklidnění nezaznamenali.

„Každý páteční a sobotní večer řešíme nějaké přestupky, související s alkoholem. V prvních měsících platnosti vyhlášky jsme hříšníkům většinou domlouvali,“ uvedl ředitel Městské policie Petr Kolouch.

Strážníci nejčastěji řeší případy pití alkoholu u dětí mladších osmnácti let. „Tyto mladistvé pravidelně předáváme rodičům, nebo je vozíme na služebnu. Udělili jsme i několik pokut za podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let,“ uvedl Kolouch.

Podle šéfa strážníků je ve Znojmě pití alkoholu na veřejnosti pod kontrolou.

Nová vyhláška se nelíbí především lidem, kteří do Znojma jezdí za známými a turistům. „Lidé bydlící mimo město, kteří navštíví o víkendu zábavní noční podnik, se často vymlouvají. Argumentují tím, že o žádné vyhlášce nic nevědí,“ řekl Kolouch.

Strážníci za porušení vyhlášky vybrali na pokutách za necelé tři měsíce přes šest tisíc korun. Na Jarošově ulici rozdali za pití alkoholu nejvíc blokových pokut. „Výše pokuty byla zatím převážně pět set korun. Udělili jsme pokuty v hodnotě i tisíc korun, ale těch je zatím málo,“ dodal šéf strážníků.

I když se nová vyhláška týká především alkoholu, pomáhá také při řešení rušení nočního klidu. „Dříve byli lidé zvyklí vzít si alkohol z podniku přímo na ulici a pak se chovali hlučně. Dnes je vyhláška nutí pít jen uvnitř,“ popsal Kolouch.

Lidé bydlící v okolí diskoték však tvrdí, že se situace příliš nezlepšila. „Bydlím na Masarykově náměstí a každý víkend vidím a hlavně slyším hodně opilých, kteří se vracejí z diskoték. Mám dvě malé děti a kvůli velkému hluku musím v noci zavírat okna,“ řekla mladá maminka, která si nepřála zveřejnit jméno.

Na hluk a nepořádek si často stěžují i lidé, kteří bydlí u nádraží. Podle ředitele strážníků řešily hlídky i několik případů před vlakovým nádražím. „Nejvíc v prostoru parku, kde jsou lavičky. Na toto místo vidí navíc kamery. Občas tu hlídka přistihne popíjející,“ dodal Kolouch.

„Nepozoruji, že by ve Znojmě ubylo opilců. Pohled na okolí stánku u toalet a trávník před nádražní budovou není pro Znojmo zrovna reprezentativní. Bydlím přímo naproti nádraží a občas vidím, jak se po trávníku válí opilí lidé. Po nocích řvou a ruší noční klid. Policii tu taky není vůbec vidět,“ popsal Jiří Vávra.

Podle slov Jiřiny Roubíčkové, která pracuje v novinovém stánku, je situace kolem nádraží v pořádku. „Opilé lidi tu skoro nevidím,“ uzavřela prodavačka.