Přímo z okna svého bytu na tyto obyvatele města vidí například Lubomír Čech. „Je to skutečná ostuda města. Když vidím počůraného klátícího se muže, který si na jednu z těch laviček před budovou nádraží sedne, sám si tam prostě po něm nesednu. Zažil jsem i jednoho takového člověka na poště u nádraží. Nedalo se vedle něj dýchat. Asi se už sám vůbec necítil,“ uvedl své zkušenosti s bezdomovci Čech.

Jak dodal, problémem je i absence veřejných záchodků u stánku s občerstvením u bývalého autobusového nádraží, které leží pár desítek metrů od železniční stanice na téže ulici. „Tam už nejsou jen bezdomovci. Je to směs různých alkoholiků, kterým tam prodávají alkohol, ale na malou stranu ti lidé chodí všude okolo, kam to jen jde. Před lidmi včetně malých dětí,“ poukázal na dlouhodobý problém Čech.

K různým výtržnostem, které dělají bezdomovci a další lidé, jezdí hlídky znojemských strážníků velmi často. „V květnu jsme v okolí nádraží řešili šedesát událostí. V osmi případech se jednalo o přestupky kvůli znečištění veřejného prostranství či neuposlechnutí výzvy úřední osoby, za konzumaci alkoholu na místech zakázaných vyhláškou i proti občanskému soužití. Uložené pokuty se pohybovaly v řádu několika stokorun,“ konstatoval Petr Hladký z Městské policie Znojmo.

Kritikou na adresu města, ale také na systémové selhání státu, nešetří Otto Bouda, dlouholetý člen Okrašlovacího spolku ve Znojmě. „Problém je v tom, že město, když řešilo parkové úpravy před nádražím, vůbec k problému neotevřelo veřejnou diskusi. Myslíme si, že tam žádné lavičky neměly vůbec být. Stačila tam vhodná parková úprava. Trávník, keře, stromky. Nic víc. A bezdomovci by tam prostě nebyli,“ naznačil Bouda.

Vizualizace nové požární stanice znojesmkých hasičů. Ilustrační foto.
O bývalou hasičskou stanici ve Znojmě usiluje město

To si nemyslí první muž Znojma Jan Grois. „Lavičky k nádraží prostě patří. Nevyužívají je pochopitelně jen bezdomovci, ale řada běžných lidí včetně turistů, kteří si prostě chtějí odpočinout,“ reagoval na kritiku Grois.

Jak dodal, chce se s problémem bezdomovců u nádraží seznámit blíže. „V tuto chvíli nevím přesně, jak často tam městská policie jezdí, a co vše řeší. Je jasné, že kdybych tam bydlel, asi bych také kritikou nešetřil, protože bych v okolí chtěl mít klid. Pokud se týká stánku, kterému se říká krmelec, tam by se měl podívat živnostenský odbor,“ doplnil starosta Grois.

Otto Bouda si myslí, že obnova parčíku po rekonstrukci prostoru před nádražím byly jen vyhozené peníze. „Stálo to šílené dva miliony korun a výsledek je tento. Plus kvůli nevhodným materiálům rozpadající se cestičky. Investovalo se do něčeho, co se vůbec nezlepšilo,“ dodal Bouda.

Problém bezdomovců je podle něj celostátní. „Od devadesátých let se neřeší. Chybí systémové řešení,“ zakončil Bouda.

Ilustrační foto.
Vinobraní: Laufen chystá zónu pro odpočinek. U muzea