Starosta Znojma Petr Nezveda sice v pátek nastoupil na dovolenou, okolnosti jej ale donutily i v ní pracovat. „Na středu ráno jsem svolal schůzi vedoucích odborů a odpoledne bude mimořádné zasedání rady města. Na něm se pokusíme vše zanalyzovat,“ uvedl Nezveda.

V čerpání dovolené v situaci, kdy tajemník úřadu je vyslýchán policií, nevidí starosta problém. „Dovolená byla plánovaná. Jsem na telefonu, takže kdyby bylo potřeba, jsem v dosažení. Policie po mne rozhodně žádnou dosažitelnost nechtěla, ani mne nevyslýchala,“ nastínil Nezveda.

Tajemníka, kterému starosta nařídil dovolenou, má dočasně nahradit vedoucí organizačního odboru.

První místostarosta Balík o policejní akci na radnici neměl podrobné informace. Ve čtvrtek byl totiž jako krajský radní na jednání v Brně.
„Když jsem v pátek přišel do práce a ptal se ostatních dvou místostarostů, co se ve čtvrtek dělo, tak mi řekli, že byla na radnici policie a jinak že nic neví. Všechny odbory ale fungují, ani na odboru rozvoje už nejsou kanceláře zapečetěné, takže úřad normálně funguje. Kompetence tajemníka převzal vedoucí organizačního odboru,“ řekl Balík.

Příležitost k politickému útoku ale vycítili oponenti vedení radnice. Ti chtějí velmi rychle svolat mimořádné zasedání zastupitelstva.
„Plánujeme vyvolání mimořádného zastupitelstva. Pokud se ukáže, že již padla konkrétní obvinění včetně tajemníka Krejčíře, měl by starosta Nezveda zvážit osobní zodpovědnost,“ prohlásil lídr sociálních demokratů ve Znojmě Zbyšek Kaššai.

Úvahy o odstoupení starosty Nezvedy vede i první místostarosta. „Za dvanáct let bylo i na mě vedeno několik útoků. A kdybych měl vnitřní pocit, že jsem udělal vědomou chybu, tak bych odstoupil. To musí každý zvážit sám,“ zauvažoval Balík.

„Když jsem byl starostou, tak jsem byl k zodpovědnosti za vše volán já. V posledních letech jsem u rozhodování o výběrových řízeních nebyl. Ale aby nikdo z vedení města nevěděl, co se děje… To si technicky neumím představit,“ dodal Balík.

Zaskočený vývojem událostí na radnici je podle svých slov i další místostarosta, lídr Zemanovců v nadcházejících volbách Marian Keremidský.
„Byl jsem tou policejní akcí překvapený. Musíme počkat na výsledky vyšetřování. Mne osobně nikdo nevyslýchal ani nekontaktoval,“ řekl Keremidský.

Jako velkou ostudu pro Znojmo hodnotí poslední události na radnici shodně většina lídrů stran a sdružení ve Znojmě. „O této události víme jen z médií. Jako Znojmáky nás velice mrzí a je nám líto, že se Znojmo proslavilo takto negativním způsobem. Pro konkrétní zodpovědnost však musíme počkat na výsledky vyšetřování,“ shrnul lídr Sdružení nestraníků ve Znojmě Miloš Bogdan.

Poodbného názoru jsou i další lídři politických stran. „Na jednu stranu je z toho člověku smutno, na druhou stranu si asi lidé ve vedení města neuvědomují, kam až mohou zajít. Jestliže teď kandiduje do voleb čtrnáct krát jednatřicet lidí, tak pak ve městě není něco v pořádku. A tohle je výsledek,“ řekl třeba lídr Unie pro Znojma Radomír Kaman.

„Nevěřím tomu, že by něco dělal sám tajemník a nikdo jiný o tom nevěděl. Není možné, aby levá ruka nevěděla, co dělá pravá,“ dodal Kaman.

Stejně jako třeba lídr znojemských véčkařů Jan Blažek i Bogdan a Kaman zdůraznili, že prioritou jejich uskupení pro řízení radnice je potlačování korupce a čistá výběrová řízení.

DALIBOR KRUTIŠ
DANIEL SMOLA