Zastupitel zaslal své připomínky podpořené poznámkami znojemského architekta Jana Hory písemně vedení Znojma. „Nesouhlasíme se záměrem rady města přenechat na desetileté období Znojemskému městskému pivovaru stánek s občerstvením na Horním náměstí. Je to pro město do budoucnosti velkým břemenem a podle našeho názoru nepřípustně zavazuje budoucí politické reprezentace města,“ napsal v dopise, který má redakce Deníku k dispozici Kacetl.

Zároveň upozornil, že forma výpůjčky zdrma je z právního hlediska institut přechodný, krátkodobý a výjimečný. „Výpůjčku na tak dlouhé období proto nechápeme a nerozumíme tomu, proč má být jeden soukromý podnikatelský subjekt takto neférově zvýhodněn nad jinými subjekty, kteří musejí za prostor k podnikání či prezentaci výrobků platit řádné komerční nájemné,“ dodal Kacetl s tím, že zastupitelé kolem něj navrhují, aby město o výpůjčce neuvažovalo vůbec a stavbu odstranilo.

Vedení města na žádost redakce o vyjádření reagovalo ústy tiskové mluvčí Zuzany Pastrňákové velmi stroze. „Podnět bude předán radě města, jak pan Kacetl žádá. Víc v tuto chvíli k tomu říci nelze,“ sdělila Pastrňáková.

Stánek v rohu Horního náměstí vyrostl asi před deseti lety. Slouží jako stánek s občerstvením. „Byl jsem tehdy zastupitelem města. Vůbec jsem tenkrát nepochopil, kde se tam ta bouda vzala. Vznikla tam naprosto neočekávaně. Myslel jsem si, že tam snad město bude mít včely, tak to skutečně vypadalo. Nemělo to nikdy vzniknout. V historickém centru Znojma je taková stavba nepatřičná,“ dodal předseda Okrašlovacího spolku a dřívější Otto Bouda.

Oslovení obyvatelé Znojma s odstraněním souhlasí. „Ta bouda mi tam vadí. navíc v poslední době ani pořádně nefungovala. Výpůjčka na deset let je naprostý nesmysl. Pokud, pak pronájem a na kratší dobu, například na rok,“ myslí i třeba Jaroslav Dvořák.

Také znojemská opozice uvažuje i o kompromisu. „Pokud radní nebudu souhlasit s odstraněním, navrhujeme alespoň nájemní smlouvu s výpovědní lhůtou šesti měsíc,“ dodal Kacetl.