Ludvík coby opoziční zastupitel totiž dlouhodobě patří mezi jeho hlavní kritiky. „Mám svědectví hned několika lidí. Pan starosta Gabrhel se nechal slyšet, že zničí Ludvíka i hudební festival. Měl v tomto smyslu lobovat i na kraji. Což vysvětluje, proč z městské kasy putuje na letošní ročník tak směšná částka. Festival ale žije dál," uvedl Jiří Ludvík, který je zároveň opozičním zastupitelem.

Organizátoři festivalu již kvůli útlumu peněz museli změnit hlavní lákadlo celé letní akce, tedy festivalovou operu. Bude se na ní podílet méně lidí. Právě operní produkce je přitom stěžejní částí festivalu. „Právě kvůli ní potřebujeme pomoc města i kraje, bez nich by opera nebyla. Pokud jde o koncerty, vystačíme si sami, zaplatí je lidé ze vstupného. S propagací nám pak pomohou sponzoři," naznačil Ludvík.

Podle města je ale festival dotovaný více než štědře. „Je dlouhodobě nejštědřeji dotovanou kulturní akcí z rozpočtu města a Znojmo poskytlo výše zmíněné akci mnohonásobně vyšší podporu než jejím konkurentům. Také letos získá občanské sdružení Znojemský hudební festival daleko nejvíce peněz. Myslím, že to mluví za vše," vzkázal starosta Gabrhel. Letos dá město na festival 250 tisíc korun. Loni to přitom bylo 850 tisíc a předloni 650 tisíc korun.

Na letní sedmnáctidenní festival zavítá do Znojma každoročně 15 tisíc návštěvníků a v republice tato událost získává stále větší renomé. Ani krajský rozpočet však letos tuto, hned po Vinobraní druhou největší společenskou událost Znojemska, nepodpoří. Hudební festival Znojmo v něm totiž zcela chybí.

Jistý „lobbing", který by měl učinit přítrž penězům pro festival, už Znojemskému deníku Rovnost potvrdil jeden z krajských zastupitelů. „Pan Ludvík je opoziční zastupitel Znojma, a je hodně slyšet," naznačil jasný důvod krajský politik, který chce zůstat v anonymitě.

Kraj přitom v uplynulých dvou letech věnoval festivalu vždy 270 tisíc korun. „Jsou to samozřejmě dobré peníze, i když tvoří jen zlomek celého rozpočtu festivalu. Obvykle skládáme peníze od ministerstva kultury, po města a obce. Naštěstí jsou letos vstřícnější sponzoři," poznamenal Ludvík.

Festivalový rozpočet letos zchudl o celých čtyřicet procent. „Za fér bych třeba považoval, kdybychom namísto 850 tisíc korun dostali třeba půl milionu," podotkl Ludvík s tím, že starosta Vlastimil Gabrhel je obrovským „šroubem", který rozpočet festivalu utahuje. Podle celého vedení hudebního festivalu tak za vším stojí starostova silná osobní antipatie právě k Ludvíkovi.

Město i kraj letos seškrtaly peníze na největší hudební událost Znojemska v době, kdy se festivalu nebývale daří a má na svém kontě již druhou nominaci na cenu Thálie během tří let, a tým navázal také spolupráci s Českou televizí. „Máme v hlavě spoustu nápadů a Znojmo by se mohlo stát jedním z hlavních měst české kultury. Bez finanční podpory města to ale bohužel půjde velmi těžce," dodal Ludvík.

Že má znojemský hudební festival v republice stále lepší jméno, potvrzuje například i slavný houslový virtuóz Pavel Šporcl. „Jeho mladí organizátoři začali před deseti lety doslova od píky. Díky jejich nadšení, schopnostem i lásce k hudbě a vinařství vznikla akce, která se dnes řadí mezi nejprestižnější a nejrozsáhlejší letní festivaly v České republice," prohlásil Pavel Šporcl.