Zdravotní sestra Jarmila Zezulová léta žila se svou dcerou v činžovním domě na Rooseveltově ulici. Idylka jim skončila ve chvíli, kdy dům koupili od Jihomoravského kraje znojemští podnikatelé Radim Novotný a Vladimír Hrubý. Ti totiž po rozsáhlé rekonstrukci domu proměnili její byt na komerční prostory a nabídli jí podstatně menší podkrovní bydlení.

Když nesouhlasila, začali jí komplikovat život i v dočasně pronajatém bytě. Přestože jim pravidelně platí nájem, nechali jí odpojit elektřinu. Žena tak žije v bytě bez světel, bez ledničky, prát chodí k matce. Předběžným opatřením nepomohl soud, ani vedení radnice, kde žádala o pronájem městského bytu. Podnikatelé její kritiku odmítají, prý se s ní není možné dohodnout.

„Pan Novotný po koupi domu slíbil, že se nemusíme bát vystěhování. Navíc jsem měla platnou smlouvu, kterou mi i on s panem Hrubým prodloužili. Na dobu neurčitou. Pak ale přišli s tím, že budou dům rekonstruovat a že se mám dočasně vystěhovat. K tomu mi od své známé vypůjčili byt,“ popisuje začátek svých strastí Zezulová.

Pak už se ale všechno začalo řítit z kopce dolů. „Na šest až osm měsíců jsem se měla dočasně vystěhovat s tím, že se po opravách mohu vrátit zpět. To mi potvrdili i písemně. Rekonstrukce se ale o něco protáhla a pak přišel šok. Můj byt 2+1 byl zrušený a místo něj mi nabídli podkrovní, který býval 1+1. Oni ho sice přepažili, čímž z něj vytvořili také 2+1, ale s podstatně menší podlahovou plochou. Zrušili i sklepy, kde má být herna. V přízemí jsem bydlela i proto, že trpím závratěmi. Pod střechou je navíc v zimě zima a v létě vedro. Podle mě ani mé právničky prostě nejde o adekvátní náhradu. Novotný s Hrubým se ale o tom se mnou odmítli bavit,“ pokračuje v líčení svého příběhu žena.

Majitelé domu kritiku odmítají. „Paní Zezulovou jsme od počátku informovali o našem záměru dům rekonstruovat i o tom, že v této souvislosti zanikne přízemní byt, ve kterém bydlela. Současně jsme se zavázali, že v domě pro ni vybudujeme jiný byt,“ uvedli podnikatelé v písemném vyjádření, poskytnutém redakci.

Byt je podle nich nově vybavený a rovnocenný tomu původnímu. „V novém bytě jsou dva pokoje, kuchyň a koupelna, kdežto ve starém bytě byl pouze jeden pokoj a kuchyň, máme k dispozici kolaudační rozhodnutí, ze kterého plyne , že původní byt byl jednopokojový,“ píší Hrubý s Novotným.

Zezulová nyní žije v náhradním bytě. Podnikatelé ještě přitvrdili.

„V dočasně pronajatém bytě mi nechali odpojit elektriku, přestože jsem jim platila všechny zálohy. Oni si je ale nechávali a peníze neposílali na elektrárenskou společnost ani plynařům. Ti mi chtěli odpojit i plyn, ale nepustila jsem je do bytu a volala policii. Podala jsem trestní oznámení a oni slíbili, že to vyšetří. Dnes už bych do domu k Novotnému a hrubému ani nešla. Kdoví, jak by se ke mně dál chovali,“ ptá se smutně Zezulová.

Majitelé domu tvrdí, že její počínání nechápou. „Překvapilo nás, že se paní Zezulová odmítá nastěhovat, nový byt pro ni držíme více než rok. Nemáme už žádný vztah k náhradnímu bytu, ve kterém nyní paní Zezulová bydlí neoprávněně, protože rekonstrukce skončila a ona má připravený nový byt,“ píší ve zmíněném sdělení.

Východisko žena nevidí. „Mám dospívající dceru, jsem samoživitelka. Už několikrát jsem byla prosit o pomoc na radnici, ale vždycky mě odbyli. Prý mají městských bytů málo,“ tvrdí zdravotní sestra.

Místostarosta Jan Blažíček oponoval, že město za nájemkyni nyní situaci řešit nemůže. „Jde o občanskoprávní spor dvou lidí. O tom, zda je bytová náhrada adekvátní, může rozhodnout jen soud. Město do celé věci nemůže rozhodně vůbec vstupovat dřív, než případný spor soud rozhodne,“ uvedl Blažíček s tím, že v opačném případě by vznikl nezvládnutelný precedens.

Majitelé prohlašují, že se o dohodu snažili. „Snažili jsme se dohodnout, nabízeli jsme jí i jiné možnosti, kde by mohla bydlet, avšak k naší lítosti zatím paní Zezulová žádné naše návrhy na řešení neakceptovala,“ oponují Novotný s Hrubým s tím, že Zezulová na ně nyní podala žalobu k soudu.

DANIEL SMOLA
MARTIN MOŠTĚK