Stavba začne již za necelý měsíc. „Rekonstrukce začne již od počátku října," potvrdil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Správci přehrady plánovali rekonstrukci několik let. „Na nutnost zásadní opravy, zejména konstrukce přemostění přelivů poukázaly výsledky prohlídky v roce 2011. Stavbaři proto nyní celou železobetonovou mostní konstrukci nahradí," řekl před časem ředitel závodu Dyje Povodí Moravy Jan Moronga.

Představitelé Vranova ani kempaři neočekávají, že by dvouleté uzavření koruny hráze přineslo větší komplikace. Opravy podle nich mohou dokonce přehradě přidat jednu či dvě zajímavosti navíc. „Oprava to bude velmi zajímavá a ojedinělá, proto se může stát i určitou atrakcí pro návštěvníky Vranova. Přinese také určité komplikace, ale významnější problémy neočekávám," řekl starosta Vranova Lubomír Vedra.

Jak upřesnil, lidé se během hlavních prací budou od Ptačího vrchu na pláž dostávat lodí. „V lokalitě Skalka vznikne přístaviště a Povodí udělá soutěž na lodní dopravu, která zajistí kyvadlovou dopravu přes jezero, protože hráz bude kvůli opravě samozřejmě dlouhodobě uzavřená pro chodce i pro auta," dodal starosta.

Podle Pavla Svobody, šéfa kempu na pláži přehrady, mohou sezonu a zájem rekreantů ohrozit leda popletené zprávy v médiích. „Pro nás je zásadní, že kvůli opravám nebude nikdo přehradu vypouštět. Problémy se sezonou bychom tedy mít neměli. Komplikace mohou vzejít jedině z popletených zpráv v médiích, jak už se nám stalo před několika lety, kdy se o opravě hráze začalo uvažovat," řekl Svoboda.

Dílčí problémy v sezoně podle něj mohou v některých dnech vzniknout kvůli parkování. „Na straně od Vranova nebude parkování, proto je možné, že k nám bude v sezoně jezdi více lidí, kteří by jinak přijeli do Vranova a nechali auto na parkovištích před hrází," uvažoval Svoboda.

Se zástupci Povodí už jednal i o ohleduplnější práci v hlavní sezoně. „Jsme domluvení, že pokud možno v létě omezí hlučné práce v ranních hodinách, aby nad přehradou nerachotila například kladiva," poukázal ředitel.