O nutnosti oprav zastupitelé nepochybují, mají ale obavy z případného zadlužení města. „Nyní jsme se všichni seznámili se studií o využitelnosti zámku. Zatím jsme ale nic nerozhodli," sdělil místostarosta Hrušovan nad Jevišovkou Josef Smolík.

Důvodem váhání jsou především peníze. Podle radního a zastupitele Josefa Mažára by se totiž náklady mohly vyšplhat až ke sto devadesáti milionům korun. „Cena je opravdu hodně vysoká. Starosta dostal nyní pověření, aby našel vhodné financování. Nabízí se možnosti přeshraniční spolupráce," uvažoval Mažár.

z historie zámku
Barokní zámek pochází ze sedmnáctého století. V průběhu staletí měnil majitele, po roce 1945 – 1986 zde působili pohraničníci. Před demolicí zámek zachránila Tesla Litovel, která začala s postupnou rekonstrukcí. V devadesátých letech minulého století se stalo vlastníkem město. Investoři hodlali zámeček proměnit v domov důchodců, penzion nebo lázně.

Doplnil, že nyní díky pomoci kraje zabezpečí alespoň statiku zámku. „V minulých desetiletích, kdy představitelé města osudy zámku neřešili, jsme přišli o možnosti získat výhodné dotace. Opravy rozložíme do několika let. Ve hře je varianta stihnout vše do čtyř let, nebo opravovat po částech a rozložit rekonstrukci do deseti let, " vysvětlil radní Mažár.

Navíc Hrušovanští musí nechat vypracovat ještě projekt, který každá obec dokládá k žádosti o dotace. O ten původní Hrušovany přišly před šesti lety kvůli nevydařenému prodeji. Nevhodně postavenou smlouvou se tehdy stal kupec vlastníkem zámku ještě před zaplacením kupní ceny. „Soud po čase rozhodl v náš prospěch, ale firma tehdy zmizela i s projektem, který již byl zpracovaný," naznačil Mažár.

Hrušovanští tak při plánovaném výběrovém řízení osloví společnost, která projekt tehdy zpracovávala. Mohla by totiž nabídnout solidní cenu.

Podle zastupitele Jana Šedivého jsou plánované opravy pro město velkým soustem. „Pokud neseženeme osmdesát procent dotací, je celá studie pouhou utopií. Na druhé straně dobře vím, že se situace se zámkem musí nějak řešit. Trn z paty by nám mohli třeba vytáhnout investoři z Číny. Pasohlávky, kde chtějí stavět lázně, nejsou koneckonců od nás tak daleko," glosoval Šedivý.

Podle místních si zámek obnovu zaslouží. „Pokud má studie hlavu a patu a pokud se podaří sehnat dotace, tak by do toho město mělo jít," uvažovala před časem Lenka Gubíková.

Studie počítá se svatebním sálem, apartmány, vinárnou a myslí i na výstavní prostory.