„Nádrž zanášely naplaveniny a zarůstala rákosem. Ve špatném technickém stavu bylo i výpustné zařízení. Vyvrácený velký dub navíc vážně poškodil hráz,“ vysvětlil důvody rekonstrukce nádrže krajský ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Podnik nechal vybudovat také bezpečnostní přeliv, který odvádí vodu při zvýšených průtocích, odtěžil sediment a upravil i zatopenou plochu nádrže. „Asi sto padesát metrů pod hrází nádrže jsme na místě bývalého rybníka vybudovali tůň. Vyskytují se v ní chránění živočichové jako třeba blatnice skvrnitá nebo skokani ostronosý, skřehotavý, štíhlý a zelený. Ti zde nyní mají optimální podmínky k životu,“ doplnil Šafařík.

Starostka Břežan Jana Surovcová je ráda, že se dříve nevlídné místo proměnilo. „Je jen dobře, že se tento projekt podařilo dotáhnout do konce. Podobných projektů by určitě mělo být více,“ konstatovala první dáma Břežan.

Znojemsko podle Šafaříka patří k nejsušším oblastem v zemi. Opravená nádrž na přítoku Libického potoka nyní zadržuje vodu a zároveň chrání krajinu před povodní.

Jednu z největších obdobných nádrží obhospodařují Lesy ČR u Uherčic.