Ke zlepšení kondice stočtyřicetileté železniční trati ze Znojma do Břeclavi by mělo v blízké budoucnosti přispět osm set milionů korun. Po celkové rekonstrukci by pak cestující mohli dorazit do Břeclavi namísto dosavadní hodiny a půl o čtyřicet minut dříve.

Někteří úředníci se ale obávají, že by zrychlení vlaků narušilo koncept navazujících autobusů. Konečný verdikt o tom, zda se železnice dočká jen drobných oprav zabezpečovacích zařízení a kolejí, nebo zda by na trať mohly v budoucnu vyjet i moderní a rychlé vlakové soupravy, by mohl padnout na páteční schůzce. Přimluvit se na kraji přislíbil i starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Na posledním zastupitelstvu znepokojeně vystoupil opoziční zastupitel Jiří Kacetl a předal starostovi města dokumenty z ministerstva dopravy a správy železniční dopravní cesty (SŽDC). „Že avizované zrychlení vlaků na této trati je pro krajské úředníky nežádoucí, je alarmující. Požádal jsem starostu města a zároveň krajského zastupitele, aby se do celé věci aktivně zapojil," podotkl Kacetl.

Význam železnice

Celou záležitost zřejmě komplikuje množství organizací, které k plánované modernizaci mají co říct. Důležité bude zejména rozhodnutí, do které části tratě peníze nakonec poputují.

„Myslím si, že užitečné by bylo zmodernizovat úsek ze Znojma do Hrušovan nad Jevišovkou namísto plánovaného úseku z Břeclavi do Mikulova. Rozsáhlými opravami by mohla mít železnice šanci nezůstávat jen jednou z možností regionální dopravy. Ti, kdo o rozsahu oprav rozhodují, by měli vzít v úvahu i celorepublikové souvislosti. Trať má velký potenciál, pokud jde o napojení na koridor z Vídně do Ostravy nebo z Prahy do Bratislavy," uvažoval předseda Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě Martin Kouřil s tím, že plány na opravu by neměly svazovat nadměrné ohledy na jízdní řády regionální dopravy a příslušné návaznosti.

„Autobusové řády se mění každý rok, opravená železniční trať bude sloužit další desítky let. Navíc v době, kdy dopravu na dálnici D1 brzdí rekonstrukce, by mohl být vlak příjemnou alternativou, jak se dostat třeba do Brna nebo do Prahy," dodal Kouřil.

Naplánované opravy trati ze Znojma do Břeclavi by měly začít asi za rok a půl. Co a do jaké míry navrhnou státní správci železničních tratí opravit, bude zřejmé do konce roku. „Rozhodující bude následné stanovisko ministerstva dopravy k předloženému záměru. Předpokládaný začátek stavby je na přelomu let 2014 a 2015," informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař. Dodal, že roku 2015 skončí možnost čerpat finanční prostředky vázané na dotaci.

Dle slov mluvčí Jihomoravského kraje Denisy Kapitančíkové jejich úředníci nic nenamítají proti zvýšení rychlosti na této trati. „Kraj má zájem na smysluplném využití finančních prostředků určených k této rekonstrukci. Očekáváme pozitivní dopad na co nejvyšší počet cestujících veřejnou dopravou. V tomto smyslu naši pracovníci nebo lidé ze společnosti Kordis se zástupci správy jednají," uvedla mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančíková.

Stávající břeclavská trať se dočkala posledních oprav v osmdesátých letech. Trať, vybudovaná v letech 1866 – 1872, měří celkem osmašedesát kilometrů a současné osobní vlaky ji projedou nejrychleji za šestaosmdesát minut. Průměrná cestovní rychlost tedy vychází zhruba na pětačtyřicet kilometrů v hodině. Spěšným vlakem by po rekonstrukci cestující na trase strávil polovinu času.