Na Deník se v těchto dnech obrátila Marcela Vaníčková. „Bydlím v Příměticích v rodinném řadovém domku. Po celou dobu, co domky stojí, jsou původní chodníky. Naproti tomu v sousedství školy se budovalo velké prostranství i s několika chodníky vedoucími do sídliště,“ poukázala Vaníčková.

Jak doplnila, v Prostřední ulici i ve čtyřech dalších v okolí, jsou chodníky v dezolátním stavu. „Pokud prší a stoupnu na chodník, jsem mokrá až na hlavě. Voda, která steče pod torzo dlaždic, samozřejmě vyšplíchne,“ stěžovala si obyvatelka domu s tím, že si neví dál rady.

Prostřední ulice ve znojemských Příměticích. Lidé si stěžují na stav chodníků.Prostřední ulice ve znojemských Příměticích. Lidé si stěžují na stav chodníků.Zdroj: Deník/Martin Moštěk

Poukázala na to, že chodníky jsou základní věc, kterou používá každý. „Všechny poplatky městu řádně platím. Předpokládám, že by město mělo také udělat něco pro své občany. Všude okolo se buduje a na tak základní věc, jako jsou chodníky se zapomíná,“ uvažovala.

Jak poukázal mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík, v případě ulice Prostřední v Příměticích letos došlo k lokálním opravám těch největších závad. „U mnoha chodníků zápasíme s tím, že na nich parkují auta. Tím dochází k permanentnímu a prohlubujícímu se poškozování. Je tedy otázka, jak s touto skutečností do budoucna dále pracovat, “ zmínil mluvčí radnice.

Jeziitské náměstí i přilehlou Jezuitskou ulici ve Znojmě čeká rekonstrukce.
Top pět akcí roku na Znojemsku. Nejvíc peněz půjde do věže, náměstí i chodníků

Podle sdělení města právě části chodníků, které slouží zároveň i jako vjezdy k domům, trpí ze všeho nejvíc. „I když je chodník na pozemku města Znojma, vlastník nemovitosti je povinen na vjezdu zajišťovat řádnou údržbu. Lokální místa na chodníku, mimo v šířce vjezdu, můžeme jako město po domluvě opravit při běžné údržbě," zmínil Kovařík.

Podle opozičního zastupitele Jakuba Malačky je více než zoufalý stav chodníků v ulici Prokopa Diviše ve starých Příměticích. „Místo volá po opravě, zvláště po zimě není v dobrém stavu. Na nutnou opravu poukazujeme už nějaký čas prostřednictvím komise," zmínil Malačka.

Letošní opravy a termíny

Znojmo má letos v plánu opravit chodníky Na Záhumenkách v Příměticích, ve znojemských ulicích Fischerova, U potoka a Mansberk. O záměru Deník již informoval. Do silnic a chodníků hodlá město letos investovat asi sto milionů korun.

S budováním chodníku na Hradišťské dělníci začali v půlce dubna. „Dokončení předpokládáme do konce června, v případě všech ostatních ulic pak v průběhu roku,“ sdělil Kovařík.

Nahlášení závad

Lidé, které trápí havarijní stav nejen chodníků, ale i dalších záležitostí v majetku města, se mohou obrátit na radnici prostřednictvím aplikace Munipolis, kde najdou speciální funkci určenou pro hlášení závad.

„Lidé musí mít aplikaci nainstalovanou a být registrovaní. Nahlásit případné závady ale mohou i přímo na městě, nebráníme se taková oznámení přijímat na oddělení vnějších vztahů,“ podotkl Kovařík.

Další ulice ve špatném stavu

Již dříve si stěžoval na stav chodníku Otto Bouda z Palackého ulice, který se do oprav pustil sám. „Svůj chodník jsem si vyrovnal, aby zde nestály louže a dalo se po něm bezpečně chodit,“ poznamenal Bouda.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Palackého, která vede od křižovatky ulic 28. října a Rooseveltova směrem k supermarketu Kufland, lemují zvlněné chodníky s uvolněnými dlaždicemi. V žalostném stavu je zejména pravá strana ulice.

Opravy Kollárovy ulice

Loni skončily opravy Kollárovy ulice. Podařilo se je dotáhnout do konce po dlouhých přípravách a čtrnáct let od prvního projektu. Rekonstrukce chodníků, silnice, osvětlení a prostranství u Vlkovy věže přišla na 6,8 milionů korun bez daně.

Práce v Kollárově ulici ve Znojmě by měly být hotové na začátku září.
Chodník už se rýsuje. Práce v Kollárově ulici ve Znojmě pokračují. Podívejte se

Na nutnost oprav ulice upozorňovali sami bydlící. Jednu ze stížností zveřejnilo hnutí Pro Znojmo na sociálních sítích v dubnu před čtyřmi lety. „Vážený pane starosto, jsem nešťastný, jak Kollárova ulice vypadá. Chodníky jsou nerovné, na každé straně jiný materiál. Na jedné asfalt, na druhé pak vypadávající dlaždice z betonu. Silnice, to je jeden tankodrom. Ulice je branou do centra města a je nejvíce zanedbaná ve Znojmě," poukázal před začátkem rekonstrukce  jeden z podnikatelů, který má v ulici provozovnu.