Muži zavěšení vysoko nad střechami okolních domů shazují ze špičky kostela ve Strachoticích jednu prohnilou dřevěnou lať za druhou. A nahoru vytahují ručně opracované trámy, které nahradí desetiletími a dřevomorkou zničené původní.

Obec nedaleko Znojma je jednou z těch, na kterou letos upřela svou pozornost církev při opravě svých historických nemovitostí. Do těch nejnutnějších oprav investuje, spolu s obcemi či krajem, řádově desítky milionů.

Jednou z nynějších nejrozsáhlejších oprav je právě oprava střešního pláště na kostele ve Strachoticích. „Vloni se nám v tomto konkrétním případě podařilo získat z krajského rozpočtu čtyři sta tisíc korun na opravu střechy na věži, čímž se nastartovala další rekonstrukce. Vloni se do oprav strachotického kostela investovalo dohromady milion a dvě stě tisíc korun, letos ještě zhruba o sto tisíc více. Je dobře, že se podařilo dát dohromady peníze od státu, kraje, obce a farnosti,“ uvedl krajský zastupitel Alois Vybíral, který se byl včera podívat na pokračování oprav při pravidelném kontrolním dnu.

„Co se týče historického krovu, tam vyměňujeme jen dožilé části. Jde především o spoje a nejnamáhanější části,“ řekl hospodářský administrátor znojemského děkanství Pavel Vlk. Kromě Strachotic opravuje církev i další kostely. „Zaměřujeme se především na havarijní stavy. V okolí Znojma jde o sanaci vlhkosti a zajištění statiky kostela v Načeraticích za osm set tisíc. Ve Chvalovicích také opravujeme střechu, půjde o rekonstrukci za milion a čtyři sta tisíc korun. Podobně se nyní spravuje kostel v Litobratřicích, na podzim ještě máme naplánovanou opravu krovů v Božicích a výměnu oken v Hlubokých Mašůvkách,“ doplnil Vlk.

Dalšími opravami prochází i kostely přímo ve Znojmě. „Pokračujeme restauračními pracemi v Mikuláši. Letos ale hlavně proinvestujeme dva miliony v kapucínském kostele, kde se dělá nová obvodová fasáda a okna. Restaurujeme i kapli u Svatého Kříže nebo dlažbu v kostele sv. Alžběty,“ dodal Vlk.
Na Krumlovsku letos začaly nebo pokračují opravy v Miroslavských Knínicích, Miroslavi, Rešicích a Našiměřicích.

„Na kostele v Knínicích je již nový krov, nyní dělníci opravují venkovní omítku a pracují na odvedení dešťových vod od stavby. V září začne firma dělat vnitřní sanační omítky, rozvody elektřiny a cihelnou dlažbu,“ uvedl hospodářský administrátor krumlovského děkanství Jan Průdek.
Zejména na věžích a fasádách pracují řemeslníci a zedníci na kostelech na Vranovsku.

„Letos máme opravdu požehnaný rok, až mě to mile překvapilo. Opravou střech a omítek prochází věže kostelů ve Starém Petříně, Horním Břečkově a Stálkách. Dělníci pracují také na fasádě a zastřešení v Citonicích,“ vypočítal Karel Mucha, který dohlíží na opravy církevních staveb vranovského děkanství.

Daniel Smola, Martin Moštěk