Dohady o tom, kdy začnou stavební práce na rekonstrukci okolí slavné znojemské rotundy svaté Kateřiny, končí. Stavební firma zahájí práce s příchodem nového školního roku. Potvrdilo to včera vedení města. „Předání stavby je naplánováno na pondělí 2. září," informovala Znojemský deník mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Jakmile se tak stane, bude město podle Pastrňákové informovat veřejnost o opravách a harmonogramu prací podrobněji.

Kdo provede plánované opravy, nebylo přitom dlouho jasné. Město nakonec podepsalo smlouvu s Pozemními stavbami. „Obdrželi jsme totiž dopis od firmy pana Šťastného z Brna, který odmítl podepsat smlouvu. Těsně před zastupitelstvem proto mimořádně zasedla rada města, která doporučila zastupitelstvu schválit podpis smlouvy s druhou firmou v pořadí, znojemskými Pozemními stavbami," informoval nedávno starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Firma má stavbu provést za tři miliony korun. Náhradníkem zůstává třetí v původním pořadí, další znojemská společnost VHS Plus.

Tendr provázely komplikace, původně se totiž do výběrového řízení přihlásila pouze jedna firma. Radnice ho tedy musela vyhlásit znovu. Vítězem nového řízení se stal Pavel Šťastný z Brna, který ale nakonec nepodepsal s městem smlouvu.

Na definitivní potvrzení firmy a konečné termíny oprav přitom netrpělivě čekají vinaři, kteří už několik let při Znojemském historickém vinobraní představují právě v místě u rotundy vína VOC Znojmo.

Předseda vinařského sdružení VOC Znojmo František Koudela i přes blížící se zahájení oprav věří, že ochutnávka vín bude mít o Vinobraní, které se uskuteční 13. a 14. září, své místo opět u rotundy.

„Je to výjimečné prostředí, které nejde ničím nahradit. Nabízíme lidem klidovou zónu a úchvatný výhled. Vinobraní by mělo být především o vínu, pak teprve o burčáku a o tom ostatním. Vše je již naplánované a spočítané tak, abychom se vešli do prostoru i s případnými omezeními, které ze stavby vyplynou," popsal Koudela.