Zřejmě až koncem srpna začnou dělníci pracovat na dlouho připravovaných úpravách okolí znojemské rotundy. Městští radní v úterý potvrdili firmu, která vyhrála výběrové řízení, v polovině srpna dostanou zastupitelé na stůl příslušné smlouvy.

Vinaři doufají, že se ještě na prostranství u rotundy vejdou s oblíbeným představením VOC vín při zářijovém znojemském vinobraní.

„Vítěznou firmu Pavel Šťastný z Brna schválila na svém úterním zasedání rada města. Vítězná nbídka těsně pod hranicí tří milionů korun byla nejlevnější a oproti předpokládaným nákladům znamená úsporu půl milionu korun Smlouvu o dílo musí ještě schválit znojemské zastupitelstvo, které zasedne zřejmě třináctého srpna," sdělila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Zastupitelé se v létě sejdou mimořádně, další schůzi měli naplánovanou na září. „Hlavním důvodem ke svolání zastupitelů v srpnu je schválení dalších smluv o prodejích bytů. Ty postupují velmi dobře, proto zastupitelé zasednou i v létě, aby nájemníci nemuseli dlouho čekat na podepsané smlouvy," dodala mluvčí.

Zahájení prací u rotundy tak podle ní lze očekávat koncem srpna. Dojde například k demolici a úpravě části ohradní zdi včetně brány, která oddělovala areál původně soukromého pivovaru od okolí rotundy.

Ředitelka znojemského Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková pravděpodobné zachování hlavní sezony rotundě uvítala. „Změny v termínech nám velkou komplikaci nezpůsobí, pokračování provozu dokážeme zajistit prakticky ihned. O tom, zda můžeme návštěvníky do rotundy pustit, rozhoduje pak především mikroklima," uvedla ředitelka.

Výraznější nárůst dotazů, zda a kdy bude zřejmě nejslavnější znojemská památka otevřená, muzeum podle Durajkové nezaznamenalo.

„O změnách aktuálně informujeme. Počty návštěvníků jsou proti loňsku prozatím menší, ale sezona teprve začíná. Přímou souvislost s posouváním termínu oprav bych v tom nehledala," dodala Durajková.

Ocenila současně, že znojemské zastupitelstvo vyhovělo žádosti muzea a prominulo mu nájem za letošní rok. „Žádali jsme už v dubnu, kdy jsme předpokládali, že o sezonu přijdeme, nebudeme mít příjem z tržby a zůstanou nám poměrně vysoké náklady na energie. Jsme rádi, že nám zastupitelé vyhověli, " podotkla ředitelka.

Na definitivní potvrzení firmy a konečné termíny oprav netrpělivě čekají vinaři, kteří už několik let při znojemském vinobraní představují v místě u rotundy vína VOC Znojmo.

„Čekám na zprávu od města, abych se s vybranou firmou mohl sejít a vše projednat. Stále doufám, že se k rotundě takříkajíc vejdeme. Už jsem rozeslal část pozvánek, máme připravené všechny materiály, jimiž zveme na ochutnávku k rotundě," naznačil předseda sdružení František Koudela.

Podobně mluvil i Evžen Kašpárek, šéf vinařské firmy Vinice Hnanice a místopředseda sdružení. „Představování vín VOC u rotundy je oblíbené a osvědčené, je to ideální prostředí. Doufám tedy, že bude možné se s firmou dohodnout na posunutí výkopových prací," uvedl Kašpárek.

Chystané úpravy mají jednak zlepšit statiku pahorku, na kterém rotunda stojí, jednak zušlechtit její okolí. Novou opěrnou zeď kolem památky dělníci postaví jen tam, kde musí plnit statickou funkci. Část nynějších stěn na jihozápadní straně rotundy zamýšlí projektanti nahradit zbudováním svahů.

Znojemská radnice původně plánovala, že práce začnou o několik měsíců dříve. „Uzavření smlouvy se zhotovitelem předpokládáme na konci května. Práce by měly skončit v srpnu. Nutný bude samozřejmě také archeologický průzkum," řekla ještě počátkem března mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Do prvního tendru se pak ale přihlásila jediná firma, proto musela radnice soutěž opakovat.