Na lepší dopravní infrastrukturu se v tomto roce mohou těšit obyvatelé Moravského Krumlova. Deník přináší pět nejzajímavějších projektů, které letošní rok na Znojemsku přinese.

Jubilejní vinobraní ve Znojmě

Znojmo letos bude hostit už čtyřicáté vinobraní. Podle mluvčího Znojemské besedy Karla Semotama půjde o nejvýznamnější ročník za poslední dekády, a to i s ohledem na dva covidové roky, v nichž tradiční festival chyběl.

„Budeme se ohlížet se za posledními čtyřiceti lety. Součástí letošního vinobraní bude fotovýstava i rozhovory s těmi kdo pamatují na první vinobraní. To se totiž v průběhu let vyvíjelo a v minulém režimu nebyl ten vývoj úplně příjemný," nastínil Semotam.

Vedení Znojemské Besedy připravuje speciální hudbu k ohňostroji i speciální edici pamětních mincí. Inovace budou letos i v tradičním průvodu.

Jezuitské náměstí ve Znojmě

Vedení znojemské radnice plánuje letos proinvestovat třicet milionů korun na Jezuitském náměstí. V plánu je i oprava Jezuitské ulice. „Tím by se podařilo nakročit k dokončení proměny historického centra našeho města. Konkrétně Jezuitské náměstí a okolí je velmi zanedbaná lokalita a její revitalizace nepochybně zvýší komfort místních i turistů," uvedl mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Někteří zástupci opozice na rekonstrukci náměstí pohlíží skepticky. Podle ní chybí projekt a město nemá povolení. „Vedení Znojma nemá ani vysoutěženou firmu, ani se nekonal archeologický průzkum. Pokud se toto všechno stihne, rád smeknu klobouk, ale spíše to vidím nereálně," okomentoval plán vedení města jeho bývalý starosta a současný opoziční zastupitel Jakub Malačka.

| Video: Youtube

Radniční věž ve Znojmě

Mezi nejvýznamnější investice, se kterými vedení Znojma letos počítá, je kompletní dokončení oprav radniční věže. „Na sezonu bychom ji rádi zpřístupnili veřejnosti," pochlubil se Kovařík. Na již druhou etapu oprav radniční věže vedení Znojma vyčleněno v rozpočtu na rok 2024 asi dvacet milionů korun.

Radniční věž ve Znojmě je obklopená lešením. | Video: Deník/Ilona Pergrová

Další opravy věže a s nimi související náklady kritizoval nedávno na sociálních sítích opoziční zastupitel Jiří Kacetl. „Opravy znojemské radniční věže se protahují. A logicky i prodražují. To nikoho netěší. Na druhou stranu se potvrzují obavy z roku 2021, kdy naši zastupitelé prosadili zařazení opravy věže do plánu nejbližších investic a přípravu projektu. Někteří tehdejší odpůrci z opozice, dnes z vládnoucí koalice, zastávali názor, že oprava počká,“ poukázal Kacetl.

Doplnil, že prohnilé trámy a oplechování z mědi, často z konce šestnáctého století dosloužily a oprava se odehrává "za pět minut dvanáct."

Fotogalerie: Opravy radniční věže se ve Znojmě prodlouží až do příštího roku.

Chodníky a parkoviště v Krumlově

Jednou z největších změn pro obyvatele Moravského Krumlova bude letošní oprava chodníků podél Znojemské ulice a vybudování parkoviště u budovy Policie. „Obě stavební akce přispějí k větší bezpečnosti dopravy a zlepší dopravní infrastrukturu ve městě," podotkla mluvčí krumlovské radnice Eva Fruhwirtová.

Cena oprav Znojemské ulice přesáhne šest milionů korun. Město na ně získá dotaci ve výši bezmála čtyř a půl milionů, takže ze svého rozpočtu zaplatí necelé dva miliony korun.

Projekt parkoviště v Palackého ulici je zatím ve stavu základní studie. Část budoucího parkoviště je na pozemku Policie ČR a část na pozemku města. Vedení Moravského Krumlova odhaduje, že zde vznikne čtrnáct parkovacích míst. V rozpočtu má na ně vyhrazený jeden milion korun.

Zámek v Hrušovanech nad Jevišovkou

Otazník momentálně visí nad opravou vnitřních prostor hrušovanského zámku. Ten je již nyní statisticky zabezpečen, má nové krovy, střechu i část stropu. Pokud zastupitelé města schválí rozpočet na letošní rok, jehož projednávání je zatím v plánu na březen, bude moct vedení Hrušovan nad Jevišovkou opravit také interiér zámku.

Mezi vedením a opozicí dlouhodobě panují neshody ohledně rekonstrukce zámku. „Je to kulturní památka a jsme povinní se o ni starat," vyjádřila svůj postoj starostka města Eliška Volná.

| Video: Youtube

Prvního prosince se ve dvoraně zámku, kterému před lety hrozila i demolice, konala historicky první výstava. Na zámku byly k vidění obrazy od Věry Vavřinové, Věry Fouskové, Laury Hanganu a Eriky Řezníčkové. Nalézt zde mohli návštěvníci jak abstraktní obrazy, tak výjevy z Hrušovan a okolí. Speciálně pro tuto akci byly vytvořeny dva obrazy, které symbolizují proces, kdy byly pod jednotlivými vrstvami omítky postupně objevovány a zachraňovány původní malby.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Americký sen v Únanově. Vánoční dům svítí i v novém roce

Vánoční dům v Únanově láká k zastavení místní i přespolní. Příjemná vycházka je také po osvětlené návsi. | Video: Deník/Ilona Pergrová