Nejedná se přitom o první posunutí termínu plánovaných oprav. O tom prvním informovalo město už počátkem dubna s tím, že rotunda bude přístupná lidem ještě po celý květen. „Lidé ji mohou navštívit vždy od čtvrt na deset do čtvrt na pět," informoval pracovník muzea.

Rotundu a její okolí čekají rozsáhlé opravy, do kterých hodlá město investovat částku přesahující čtyři miliony korun. Dojde zejména k otevření celého prostoru a úpravě zdi, která oddělovala areál pivovaru od rotundy. Řemeslníci se pustí také do úprav svahu, schodiště nebo třeba sklepení.

Počátkem března mělo ještě město o harmonogramu oprav dokonale jasno. „Uzavření smlouvy se zhotovitelem předpokládáme na konci května. Práce by měly skončit v srpnu. Nutný bude samozřejmě také archeologický průzkum a možné nálezy nebo nepředvídatelné okolnosti by mohly termín prodloužit," vysvětlila tehdy mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Zklamání nad ztracenou sezónou ale netajila ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě, které má rotundu ve správě, Vladimíra Durajková. „Chápu ale, že opravy nešlo odsunout na podzim, vzhledem ke klimatickým podmínkám," komentovala na jaře ředitelka.