Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravy ve městě komplikují nevidomým život

Znojmo – Srovnání chodníků s úrovní silnice v centru města, překážející reklamní poutače nebo květináče, vodící linie, která vede přímo do sloupu veřejného osvětlení nebo nebezpečný výkop uprostřed ulice. To vše může způsobit nepříjemný zážitek nebo i poranění nevidomým lidem ve Znojmě.

21.11.2014 5
SDÍLEJ:

Jen s velkými obtížemi se nevidomí orientují v centru města. Pohyb jim komplikují zejména předzahrádky, nelogicky umístněné vodící linie a reklamní tabule.Foto: DENÍK/Martin Moštěk

Nejhorší situace z hlediska bezpečnosti je zřejmě v samotném centru města. „Město se snaží o bezbariérovost tak, že srovnává úroveň chodníků s úrovní silnice, což dělá nevidomým problémy. Podle těchto přirozených vodících linií se totiž pohybují. Pokud vím, v centru města je jedna vodící linie na ulici Obroková, která je ale hodně problematická. Často na ní totiž stojí reklamní poutače, květináče, nebo sloupy, takže je nepoužitelná," naznačila Eva Pexová ze znojemské pobočky TyfloCentra.

Jak doplnila, u většiny nově budovaných chodníků již řemeslníci automaticky pokládají i zámkovou dlažbu s vystouplými body, která slouží jako reliéfní signální pás zejména u přechodů pro chodce.

Velké problémy ale nevidomí pociťují při opravách chodníků na nejrůznějších místech Znojma. „O úpravách v centru a opravách chodníků se snažíme klienty informovat. Kolegyně Petra Šeneklová pracuje na zlepšení předávání informací s úředníky, aby se klienti vše dozvídali v předstihu," doplnila Pexová.

K základním informacím o blížících se termínech oprav se bohužel často nedostanou ani zdraví lidé, pro které je však vypořádání se s komplikacemi a nerovností v terénu podstatně snazší.

Radnice oponuje, že při rekonstrukcích myslí nejen na osoby nevidomé, ale obecně na osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. „Podle podmínek dané stavby a velikosti staveniště dbáme na zajištění bezpečnosti tak, abychom umožnili také pohyb kolemjdoucích," přiblížila mluvčí města Zuzana Pastrňáková s tím, že firmy na jejich povinnost upozorňují. Doplnila, že lidé se mohou s případnými dotazy či připomínkami týkající se oprav obracet na odbor investic a technických služeb, který má tyto záležitosti na starosti.

Opoziční zastupitel Jiří Kacetl doplnil, že zlepšení komunikace by mohla napomoci jedna konkrétní osoba, která by požadavky například nevidomých řešila. „Do budoucna by se lidé mohli obracet na poradní komisi pro zdravotnictví a sociální péči," naznačil Kacetl.

Diskuzi o potřebách nevidomých při orientaci a pohybu ve městě vedla radnice zhruba před pěti lety. „Tehdy běžel projekt nazvaný Bezbariérové město a v mnoha případech nám radnice vyšla vstříc. Bohužel někdy se naše potřeby zcela odlišují od potřeb lidí s tělesným postižením a tady se město muselo rozhodnout, jaké úpravy provést. Na druhé straně vítáme ozvučené přechody na křižovatkách, kterých je ve Znojmě osm," doplnila Pexová s tím, že takto přizpůsobená je většina nejfrekventova­nějších křižovatek ve městě. Podle jejího mínění k ozvučení dalších míst stačí nevidomým kontaktovat pracovnici TyfloCentra a ta vše potřebné zařídí s pracovníky správy majetku, kteří řeší i případné opravy. „Město nám vyhovělo i s žádostí o ozvučení dvou nejpoužívanějších zastávek na autobusovém nádraží, a to ve směru na Brno a na Prahu," zakončila Pexová.

co usnadní pohyb
• Reklamní poutače typu A musí být umístěny tak, aby zachovávaly průchod podél zdi o šířce 150 cm.
• Předzahrádky musí být zabezpečeny ohrazením, zarážkou pro hůl nebo zachovávat volný průchod o šířce 150 cm
• Výkopy a pracovní prostory stavby musejí být zabezpečeny ohrazením s pevnou zarážkou pro bílou hůl ve výši max 30 cm od země.
• Stavební lešení musí být zabezpečeno zarážkou pro pevnou hůl v půdorysu přečnívajících trubek lešení.
Zdroj: www.centrumpronevidome.cz

Autor: Ilona Pergrová

21.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení