Zastupitelé Jaroslavic přes původní náznaky záměr koupě nakonec vůbec neprojednávali. „Za rotu chtějí moc peněz a na to obecní pokladna nestačí. Kdysi jsme žádali ministerstvo vnitra o bezúplatný převod, ale nevyhověli nám. Již dříve jsme uvažovali, že pokud by byla budova naše, přebudovali bychom ji na obecní byty," uvedl starosta Jaroslavic Petr Zálešák.

Za objekt chtěla ještě v lednu letošního roku realitní kancelář, která ji na internetu nabízí, sedm a půl milionu korun. Nyní ji prodává za pět milionů a dvě stě osmdesát tisíc korun. „Budova je po celkové rekonstrukci a je vhodná pro využití jako dům s pečovatelskou péčí či penzion," informuje server Nextreality.

Bývalá rota a ještě dříve celnice stojí těsně u silnice mezi Jaroslavicemi a rakouským Zwingendorfem. Bezpečnostní složky státu v ní pracovaly ještě před několika lety.

Naopak již dlouhé roky chátrá objekt po pohraničnících u Helvína. Je v soukromých rukou a stále na prodej. Podle starosty Hevlína Antonína Pichaniče je ve špatném stavu. „Je to dům na zbourání. My tam jen uklízíme, přestože to není naše budova. O tento objekt nestojíme. Je ostudou u silnice a my s tím máme jen problémy," konstatoval starosta Pichanič.

Chátrající objekt stojí při hlavní silnici a vidí ho tisíce lidí včetně turistů přijíždějících z Rakouska na Moravu. „Je to uzavřený a oplocený areál sestávající z pozemků a dvou samostatných budov, které sloužily jako rota. Areál vhodný jak pro drobnou výrobu, tak za účelem vybudování občanské vybavenosti," informuje server Deluxreality.