Hned dva obvody na Znojemsku přišly v posledních dnech o praktické lékaře. Nástupce obou zesnulých hledá Všeobecná zdravotní pojišťovna. Šéf okresní organizace praktiků upozorňuje, že obvodních lékařů začíná být akutní nedostatek.

„O úmrtí obou lékařů víme a pracujeme na tom, abychom zajistili péči v obou obvodech. Situace je poněkud jednodušší v Horních Dunajovicích, kde šlo o malou praxi, než ve Znojmě,“ uvedl ředitel odboru zdravotní péče krajské pobočky VZP Josef Konopka.

Ve Znojmě bude hledání náhrady trvat nejspíš poněkud déle.

„Adekvátní náhradu bezprostředně k dispozici nemáme. Vypíšeme výběrové řízení a budeme hledat možnosti jak obvod obsadit,“ dodal Konopka.

Bez praktického lékaře se nyní ve Znojmě ocitlo zhruba dvanáct set pacientů.

„Pan doktor Malík býval závodním lékařem Galy. Proto jsou mezi jeho pacienty lidé z nejrůznějších částí města i z vesnic. Myslím, že si všichni najdou nové lékaře, podle toho, koho mají nejblíž. Sám jsem zrovna ve čtvrtek jednu takovou pacientku přijímal,“ řekl znojemský praktický lékař Lubomír Černošek.

O podobnou vstřícnost žádají všechny praktiky ve městě, i zástupci místní pobočky největší tuzemské zdravotní pojišťovny.

Podle šéfa okresního sdružení praktiků mohou mít někteří pacienti problém.

„Řada lékařů se blíží limitům nastaveným ministerstvem a pojišťovnami. Zejména po špatných zkušenostech s jejich zpřísňováním v minulých letech nebudou mít příliš zájem o vážněji nemocné a vysoce nákladové pacienty,“ upozornil předseda okresní organizace Karel Hulán.

Hůř je na vsi

Podle Černoška by k takovým případům docházet nemělo.

„Je možné, že mladší a zdravější pacienti najdou praktika snadněji. Myslím si ale, že určitý problém se může projevit hlavně u těch, kteří jsou odněkud z venkova, kde je situace s praktickými lékaři ještě složitější,“ podotkl.

Řešení navržené pro Horní Dunajovice vyhovuje tamnímu starostovi.

„S pojišťovnou jsme už jednali, ještě mě čeká jednání s lékařkou. Už dříve jsme se obávali, abychom o zdravotní péči nepřišli úplně. Není tu totiž tolik pacientů, aby to vydalo na celý obvod,“ řekl starosta Ladislav Březina

Praktických lékařů začíná být na Znojemsku akutní nedostatek. Slouží jich přes čtyřicet, ale jsou mezi nimi i doktoři, kteří by už mohli řadu let užívat důchodu.

„Chybí dorost, protože příprava trvá zbytečně dlouho, zatím ani nebyla pořádně organizovaná. A hlavně na ni chyběly peníze,“ posteskl si Hulán.

Sám ordinuje v Šatově, ale zajíždí i do ordinací ve Chvalovicích, Vrbovci, Strachoticích a Jaroslavicích.

„V Jaroslavicích byl lékař odjakživa, ale poté co moje předchůdkyně odešla do důchodu, vypsal kraj bez výsledku dvě výběrová řízení. Proto jsem ordinaci převzal, aby se obvod nerozpadl,“ uvedl lékař s tím, že obsloužit tolik ordinací je obtížné.

„Mám připravené lepší řešení, ale to potrvá ještě nejméně rok, zatím to musím zvládnout takhle,“ dodal.

Volné Uherčice

Dlouhodobě komplikovaná je situace na Vranovsku. V prázdné ordinaci v Uherčicích zastupuje praktický lékařů z Vranova, který je navíc sám v důchodovém věku. Podobná situace je i v několika dalších obcích.