Přes tři hodiny trvala únorová operace postřeleného orla mořského na sále přímětické veterinární ošetřovny. Přestože dravec operaci přežil a křídlo mu zřejmě zvěrolékaři zachrání, létat už s největší pravděpodobností nebude.

Veterináři dravci vyčistili křídlo od hnisu, broky se jim vytáhnout nepodařilo. „Snažil jsem se broky vyndat, ale nemohl jsem je najít a stav orla se začal horšit. Pták už létat určitě nebude, křídlo mu snad zůstane. Kosti už měl hodně sežrané od infekce, která se od začátku zranění výrazně rozšířila,“ řekl přímětický veterinář Dalibor Boháč.

„Orlovi jsme zpevnili křídlo v oblasti loketního kloubu, má nasazená antibiotika. S tak významně poškozeným kloubem ale už létat nebude. Toto prohlášení hraničí už s jistotou,“ dodal další z veterinářů Petr Bazala.

Zraněné zvíře našla začátkem ledna poblíž Hrabětic ornitoložka Vlasta Škorpíková. Ta na policii podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy.

O zraněného orla se ve své stanici pro handicapované dravce, v příkopu znojemského hradu, stará Rostislav Jordán. Na záchranu dravce pak vyhlásil sbírku Spolek na ochranu týraných a handicapovaných zvířat.

Do včerejšího dne bylo na kontě zhruba sedmnáct set korun. Jen operace přitom stála několikanásobek této částky.

Lidé, kterým není osud orla a dalších dravců lhostejný, mohou přispět na bankovní účet 1045382/0300 a příkaz doplnit heslem OREL.