Deník Rovnost jeho setkání s vnukem malíře Johnem Muchou zprostředkovává. „Je mi líto, že je dnes složité zapůjčit díla na výstavy. V Olomouci, kde nyní bydlím, se to nepodařilo. Po přečtení článku jihomoravského Deníku Rovnost o právě zahájených výstavách Alfonse Muchy jsem se rozhodl, že to ještě jednou zkusím. Přijde mi škoda se vzácné dílo nepodělit,“ oslovil Vallo redakci o pomoc.

Přestože vyrostl v rodině zemědělce, kde na umění nezbýval čas, nechtěl se ho vzdát. „Snad mě k tomu přivedly plakáty Alfonse Muchy, které visely doma v obýváku. Na studiích jsem při stážích navštěvoval galerie po celé republice, kupoval si monografie malířů. Oslovil mě impresionismus a hlavně Muchova secese. A chtěl jsem i nějaké dílo. To se mi nakonec podařilo získat v aukci,“ přiblížil lékař vojenské nemocnice v Olomouci.

Meda Mládková v Moravském Krumlově při vernisáži výstavy Musea Kampa. Na snímku se senátorem Tomášem Třetinou.
Moravský Krumlov děkuje Medě Mládkové. A ví proč

Původní obyčejný rám kresby, jenž znázorňuje Alegorii hrdinství ze Slovanské epopeje, nahradil secesním skvostem. Že se bezpochyby jedná o originál potvrdil znaleckým posudkem i kunsthistorik Karel Srp. „Tuto nádhernou kresbu barevnými pastelkami vytvořil Alfons Mucha v bezprostřední návaznosti na dvě velké události. Jednak na vystavení a završení Slovanské epopeje v roce 1928, jednak na oslavy desetiletí vzniku samostatného Československa,“ posoudil originalitu díla Srp včetně pravosti podpisu Mucha 29.

Na obraze dívka klade na hlavu boha hojnosti Svantovita věnec květů. „John Mucha jednou říkal, že ve své době byl Alfons Mucha považován za Leonarda da Vinci. A skutečně, dáma na obraze má obdivuhodně detailně propracované ruce,“ objevuje Vallo v díle stále nová překvapení.

Chce se o zážitek z originálu podělit s ostatními. „Můžeme se domluvit na osobní schůzce a podmínkách zapůjčení. Na výstavách Muchovy stezky v různých městech a obcích na jižní Moravě je ještě místo na další díla, plánujeme ho vyplnit,“ svolil po oslovení redakcí k jednání Jan Večerek, tajemník Johna Muchy a jeho nadace.