Znojmo/ Před budovou muzea zastavuje policejní vůz. Vystupují z něj ozbrojení strážníci a dva lidé v civilu. Žena vydává pokyny a strážníci opatrně z auta vynášejí několik krabic. Jen málokdo ví, že ukrývají poklad. Z Pražského hradu právě do Znojma doputovala královská koruna, žezlo a jablko. Jde o pohřební insignie krále Přemysla II. Otakara, které Správa Pražského hradu do Znojma zapůjčila v souvislosti s akcí nazvanou Pocta králi.

Vzácné královské klenoty přivezla, za přísných bezpečnostních opatření, kurátorka sbírek Pražského hradu Milena Bravermanová společně se znojemským historikem a spoluorganizátorem Pocty králi Jiřím Kacetlem. „Půjčení klenotů je pro nás výjimečná událost. Jde o velikou symboliku výročí skonu Přemysla II. Otakara. Málokteré město mělo možnost tyto klenoty pro dočasné vystavení získat,“ řekl Kacetl.

Královská koruna, žezlo a jablko jsou klenoty nevyčíslitelné hodnoty. „Jedná se patrně o nejstarší dochovanou původní gotickou zlatnickou práci v českých zemích. Klenoty byly vyrobeny na příkaz českého krále Václava II., syna Přemysla Otakara II., v roce 1296 pro účely slavnostního církevního pohřbu krále železného a zlatého v bazilice sv. Víta na Pražském hradě,“ přiblížil Jiří Kacetl.

Vzácné klenoty přitom archeologové objevili teprve v prosinci roku 1976 při otevření králova hrobu v chrámu sv. Víta za účelem vědeckého zkoumání.
„Insognie jsou zhotoveny z pozlaceného stříbra. Korunu tvoří osm snýtovaných dílů ukončených střídavě královskými liliemi a rovnoramennými křížky. Podoba koruny nejspíš odráží původní klenot, který se používal při korunovacích českých králů z rodu Přemyslovců a který se nedochoval,“ popsal královskou korunu Kacetl.

Žezlo tvoří osmačtyřicet centimetrů dlouhá, šestiboká tyč. „Jablko je vysoké necelých patnáct centimetrů a tvoří jej dvě duté polokoule spojené naletovaným páskem. Na vrcholu jablka je rovnoramenný křížek vyztužený trnem,“ přiblížil Kacetl.

Královské klenoty jsou zcela výjimečně vystaveny v expozici orientálních zbraní minoritského kláštera. „Požádali jsme Správu Pražského hradu o zapůjčení těchto klenotů. Protože jsme byli schopni splnit podmínky zápůjčky, včetně převozu a nepřetržitého střežení, máme je opět ve Znojmě. A to po jedenácti letech, kdy byly k vidění u příležitosti výročí převozu ostatků Přemysla II. Otakara do Prahy,“ uvedla ředitelka Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková.

Zápůjčka královských klenotů je také finančně náročná. „Museli jsme zajistit pojištění, ostrahu, ale také třeba výrobu vitríny z bezpečnostního skla. Vše platí Jihomoravské muzeum z dotace z kraje. Zapůjčka klenotů Přemysla II. Otakara je ale velmi prestižní záležitost,“ doplnila Durajková.
Pocta králi železnému a zlatému vypukne dnes krátce před pátou hodinou odpolední. V ten okamžik se rozezní zvony všech znojemských kostelů. O několik minut později začne na místě bývalého chrámu minoritského kláštera zádušní mše za vladaře, který byl po bitvě na Moravském poli na konci třináctého století právě zde, na téměř dvacet let, pohřbený.

„Chtěli jsme spojit akademický program s akcemi, které mohou zaujmout i širší veřejnost. Právě zádušní mše a její hudební doprovod bude jedním z vrcholů celého programu,“ doplnil Kacetl. Pohřební insignie lze vidět od dnešního rána až do třetího září.

Dokument: Pohřební insignie krále Přemysla II. (potřeba Microsoft Word)