Jde o revoluční systém, který se začal poprvé používat v roce 2019 v US. Do Evropy dorazil záhy, a to jen o pár měsíců později. Podobná vyšetření se v Evropě provádějí například v Německu nebo Francii. Česká republika se k systému nově připojila právě prostřednictvím Nemocnice Znojmo.

Vyšetření je rychlé, prakticky bezbolestné, a pro vybraný typ pacientů příznivé. „Je to diagnostická metoda, která je pro pacienta výhodná. Díky ní zjistíme, co je v kolenním kloubu špatně. Pacient v tomto případě nemusí ležet v nemocnici, nemusí dostat složitější anestezii, vše se dá provádět při místním umrtvení a pooperační režim by měl být výrazně kratší. Navíc doléčení bude významně rychlejší,“ řekl Deníku krátce před prvním zákrokem tohoto typu v republice profesor Hart.

Všichni takto vyšetření pacienti se shodli na tom, že nečekali takový rychlý a bezbolestný diagnostický zákrok. U každého pacienta trval pokaždé jinak, vždy však v rozmezí od patnácti do dvaceti minut. „Byla jsem mile překvapena, že mohu chvíli po zákroku odejít domů, stále jsem čekala, že dostanu alespoň berle,“ svěřila se jedna z pacientek bezprostředně po vyšetření.

Artroskopické vyšetření kolene si ve čtvrtek ve znojemské nemocnici vybral také Ivo Prchal. „Nějaké zákroky už mám za sebou a když jsem měl možnost výběru mezi řezáním a touto moderní metodou, bylo rozhodnuto,“ svěřil se Prchal.

Zákrok proti klasické artroskopii je méně invazivní, optika nanoskopu je velmi tenká a flexibilní. „Proto odpadá nutnost anestezie i několikatýdenní pooperační rekonvalescence. NanoScope™ umožňuje provádět artroskopii ramene, kolene i malých kloubů v ambulantním režimu, tedy pouze s lokální anestezií,“ doplnila mluvčí nemocnice Petra Veselá.

A kolik pacientů takto specialisté vyšetří? „Bude záležet, kolik pacientů bude k těmto výkonům indikovaných. Není totiž vhodný pro každou patologii,“ naznačil Hart.

Znojemská ortopedie provede kolem šesti set artroskopií ročně.