Mají být chloubou města a magnetem pro turisty. Místo toho jsou spíš ostudou. Když vedení města před dvěma lety pronajalo Radniční a Vlkovu věž podnikateli Milanu Trojanovi, doufalo, že ji zatraktivní a nabídne v nich návštěvníkům něco navíc. Vlkova věž je však po opravách za osm set tisíc korun v roce 2002 nyní uzavřená a Radniční své otevírací hodiny proti dřívějšku omezila.

„Pro Znojmo i rozvoj cestovního ruchu je velká škoda, že Vlkova věž je zavřená. Vloni zde začala fungovat úschovna kol. Jenže po prvním neúspěchu, kdy úschovnu využívalo málo zájemců, ji zavřeli. Úschovna ve městě přitom schází,“ řekl šéf znojemské průvodcovské agentury Lukáš David.

Podle něj neplatí ani otevírací doba na Radniční věži. „S turisty jsme si nedávno přišli ve dvě hodiny odpoledne prohlédnout Radniční věž. Jenže měla zavřeno, i když na informační tabuli byl uvedený čas do tří hodin,“ uvedl David.

Jak dodal, lidé dnes nejvíce vyhledávají zážitky. „Pokud se prohlídky udělají brzy ráno či v pozdních večerních hodinách, dojem a zážitek se tak umocní. Vloni měli zájemci možnost navštívit Radniční věž i v noci. Vzhledem k tomu, jaký mají věže potenciál, tak majitel dělá činností poměrně málo. Očekával bych, že se věže bude snažit více prodat,“ podotkl David.

Vyhlídková kavárna ve Vlkově věži


Před dvěma lety majitel Milan Trojan slíbil, že ve Vlkově věži najdou návštěvníci malou galerii, chystal v ní i zřízení vyhlídkové kavárny. Plány ale zatím berou za své. Sám Trojan se po telefonu odmítl k věci vyjádřit.

Zastupitelé doufali, že prostor obou památek bude přístupný veřejnosti nejméně v takovém rozsahu, jako za správcování Znojemskou Besedou. Věže tak měly být zapojené, spolu s dalšími objekty, do systému prohlídky města.

„Předpoklad byl takový, že když se o provoz bude starat nový majitel, bude tak mít lepší možnosti pro využití věží. Plánoval, že zde bude mít spoustu jiných aktivit a přinese i velký nárůst v návštěvnosti. Opak je pravdou. Ukázalo se, že městská organizace může službu provozovat lépe než soukromník,“ popsal ředitel Znojemské Besedy Oto Mašek.

Podle něj byla Radniční věž v minulosti otevřená až do večerních hodin a součástí prohlídek byl i průvodce. „Nyní má režim, který není ku prospěchu věci,“ dodal.

Podněty kolem věží se bude zabývat i vedení města. „Určitě budeme vyvíjet tlak na to, aby se vše změnilo. Pokud to provozovatel nezvládne, bude lepší, když skončí,“ řekl radní Mašek.

Znojemská Beseda zvýšila zájem o podzemí

Prudký vzestup zájmu naopak zaznamenalo znojemské podzemí, provozované právě Znojemskou Besedou, které vloni zpřístupnilo novou část se strašidly. „Zatraktivnění podzemí přilákalo jednou tolik návštěvníků než v minulých letech,“ řekl Mašek.

Historické věže mají otevřená i jiná města. Například Černá věž v Českých Budějovicích má po celý rok otevřeno do šesti hodin večer, Městská věž ve Slavonicích od devíti hodin dopoledne do šesti do večera.