Už dvě dekády neslouží svému původnímu účelu bývalé autobusové nádraží v ulici dr. Milady Horákové ve Znojmě. V devadesátých letech přitom ještě žilo a tisíce lidí sez něj dostávaly autobusy do Brna nebo obcí na Znojemsku. Nevzhledné místo vadí komunálním politikům, kteří se již několik volebních období snaží s majitelem pozemku domluvit na prodeji či pronájmu. Vadíi obyvatelům Znojma. Označili ho za největší ostudu celého Znojemska. Vyhlídky na blízkou změnu neexistují.

Se soukromým vlastníkem nádraží se snažilo dohodnout už vedení města za exstarosty Petra Nezvedy (tehdy ODS), jenže bez úspěchu. Snaží se o to i současná radnice, ale také marně. „Jednání s vlastníkem nikam nevedla. Nechce se dohodnout absolutně na ničem,“ uvedl starosta města Jan Grois.

Místostarosta Jan Blaha (ANO2011) tvrdí, že jednatel společnosti BASICS, která nádraží vlastní, není přístupný ke smysluplnému jednání ani po dlouhých letech. „Také já jsem se pokoušel s panem Josefem Novákem jednat. Měl jsem za to, že už je v pozici rentiéra a mohl by být přístupnější. Ale nebyl,“ vypověděl Blaha.

AUTOBUSOVÁ ZASTÁVKA OLEKSOVICE, ROZCESTÍ (silnice I/53 za Lechovicemi). Před několika lety ji poškodilo auto, které do ní nabouralo. Podle informací Znojemského deníku Rovnost půjde k zemi při výstavbě nové mimoúrovňové křižovatky.
Vyberte nejvíce ostudné místo Znojemska. Podívejte se, co si myslí osobnosti

Znojmo nyní plánuje vybudování záchytného parkoviště pro osobní auta v okolí nového autobusového a vlakového nádraží. „Právě proto jsem chtěls panem Novákem jednat. Zkoušel jsem to i přes jeho společníky v domnění, že na něj budou apelovat. Výsledek je nula,“ dodal Blaha.

Jako ostudu města vnímá bývalé autobusové nádraží i poslanec David Štolpa (ANO 2011). „Už v minulém volebním období jsme se spolu s místostarostou Znojma snažili problém řešit a s majitelem jednat. Podle mých informací měl pan Novák v minulosti nějaký střet s některým představitelem znojemské radnicea jednoduše se zasekl. Jednat odmítá, přičemž pozemky nevyužívá,“ poukázal Štolpa.

Jak dodal, nevylučuje jednání s předsedou Okrašlovacího spolku Otto Boudou o možnostech řešení problému. „Zatím jsem o speciální daňové zátěži neuvažoval. Je to pro mne zcela nové téma. Jednání s panem Boudou nevylučuji, ale zda je speciální daň přijatelná, v tuto chvíli nevím,“ sdělil Štolpa.

Jaký záměr má majitel pozemků s bývalým nádražím, je nyní jen otázkou spekulací. Redakci se vyjádření Josefa Nováka získat nepodařilo.

Otto Bouda: Brownfieldy musí řešit zákonodárci  

Otto Bouda.Zdroj: DENÍK/Dalibor KrutišZnojmo – Zatížit brownfieldy speciální daní tak, aby jejich majitele donutila s pozemky či objekty jakkoli smysluplně naložit, aby nehyzdily města nebo vesnice a okolí silnic. To by podle předsedy Okrašlovacího spolku ve Znojmě Otto Boudy mohla být cesta, jak se vypořádat s nevzhlednými objekty nebo s pozemky, které jsou spíše smetišti a ostudami Znojemska.

Jak vnímáte chátrající bývalé autobusové nádraží v ulici Milady Horákové?

Abych řekl pravdu, nevím, jak tento problém řešit. Když se podíváte nejen na tuto lokalitu, ale také na rozlehlý areál bývalé firmy ČSAD ve Znojmě, později ČAS, jde o nepochopitelné využívání nebo spíše nevyužívání těchto zanedbaných prostor. Když jsem před časem o tomto mluvil s bývalým místostarostou Ludvíkem Hekrlem, pochopil jsem, že vlastník pozemků naprosto nehodlá o pozemku s městem diskutovat. Nechce slyšet o prodeji ani o pronájmu.

Má tento problém řešení?

To je právě problém. Jak donutit majitele, aby se o své pozemky řádně staral. To je oříšek. Ano, pokud by nějaké stavby ohrožovaly okolí, má samospráva možnosti, jak věc řešit. To se ale v případě nádraží neděje. Přemýšlejme o pákách, jak na to. Zatím jsem od nikoho rozumný nápad neslyšel. Já tento problém vnímám stejně jako jakýkoli jiný brownfield.

Co lze tedy udělat?

Věc je nejspíše k úvaze pro zákonodárce, aby obecně brownfieldy nějak řešili. Jde o to, aby se pozemky neprodávaly jen tak nějakým kamarádům a pak tam bylo smetiště. Nevím, zda se problém dá řešit pouze obecní vyhláškou. Možná by mohli zákonodárci zvážit například speciální daň na brownfieldy tak, aby majitele donutila pozemky prodat nebo s nimi něco dělat.