Patří mezi ně kdysi vyhlášený taneční klub, který se už roky bortí před očima, zchátralý zámek, u kterého se natáčely Četnické humoresky a rezavé autobusové nádraží, se kterým kvůli soukromému vlastníkovi nejde nic dělat.

Tip klub ve Znojmě

Strašák v samotném srdci Znojma. Tak by se dala krátce popsat budova bývalého Tip klubu, která již dlouhou řadu let zeje prázdnotou. Odpadávají z ní tašky, zašlá omítka se loupe a schody jsou na několika místech už úplně vydrolené. Jakékoliv zásahy na bývalém Tip klubu brzdil letitý restituční soudní spor. Ten nakonec vyhrál stát a před dvěma roky budovu zdarma převedl Moravskému zemskému archivu v Brně, který už chystá plán oprav.


Nahrává se anketa ...

Po rekonstrukci se do budovy na Masarykově náměstí přestěhuje Státní okresní archiv Znojmo, který momentálně sídlí na Divišově náměstí. „Vybrali jsme dodavatele projektové dokumentace na rekonstrukci objektu. Do konce roku bychom rádi získali stavební povolení, abychom následně mohli soutěžit dodavatele rekonstrukce," popsal Deníku ředitel Moravského zemského archivu v Brně Ladislav Macek.

Spalovna nebezpečného odpadu v Nemocnici Znojmo funguje od roku 1995.
Nemocnice Znojmo chystá modernizaci spalovny za sto milionů korun

Máte nějaké další tipy na ostudy na Znojemsku?

Napište nám o nich na znojemsky@denik.cz.

Moravský zemský archiv v Brně bude také investorem rozsáhlých oprav, o případném přidělení peněz na rekonstrukci ale rozhodne ministerstvo vnitra jako jeho zřizovatel.

Staré nádraží ve Znojmě

Jako největší ostudu Znojma označují někteří lidé bývalé autobusové nádraží. „Ten pozůstatek, co kolem něj chodím, je šílený. Jediná výhoda je to, že se má při čekáni na autobus člověk kam schovat, když prší. Nové autobusové nádraží je fajn, ale přístřešky na jednotlivých nástupištích jsou na nic," vyjádřil se například místní Miroslav Radauscher.

Bývalé autobusové nádraží vlastní společnost Basics, její jednatel ale dlouhé roky odmítá s komunálními politiky jednat. Nepochodilo u něj ani současné vedení znojemské radnice. „Bohužel nedošlo k žádnému posunu. S ohledem na to, že je pozemek v rukách soukromého majitele, nemá město prakticky žádné možnosti, jak tuto neutěšenou lokalitu revitalizovat, aby sloužila občanům a návštěvníkům města," podotknul mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Další vylepšení chystají ve Znojmě pro cestující, kteří využívají městskou hromadnou dopravu.
Novinky v autobusech ve Znojmě. Děti zaplatí klíčenkou nebo samolepkou

Případné vyvlastnění pozemků by přicházelo v úvahu pouze v případě prokázání veřejného zájmu a za náhradu. „V tuto chvíli ale vedení Znojma nechce sahat k těmto krajním možnostem, a to už proto, že autobusové nádraží a na něj navazující infrastruktura je o kus dál," řekl Kovařík.

Zámek v Jaroslavicích

Monumentální renesanční zámek postavený na místě téměř osm set let starého gotického hradu v Jaroslavicích i přes svou oblibu nejen u filmařů chátrá. Natáčely se u něj například snímky jako Četnické humoresky či seriál Černí baroni. Již bezmála sedmdesát let je zámek památkově chráněný, jeho údržbu či dokonce opravu ale komplikuje nedořešený restituční spor.

Přestože zámek vlastní rakouský lékař Sigurd Hochfellner, nárok si na něj dělají také potomci někdejšího majitele hraběte von Spee. Hochfellner ovšem na dotaz Deníku ohledně aktuální situace okolo zámku nereagoval. „Ani nám se neozývá buď vůbec nebo velmi málo. Vždy chceme vědět, jak to vypadá, ale není žádný posun," vyjádřil se starosta Jaroslavic Petr Zálešák.