„Soutěž Kopání písku pro Vídeň je součástí naší akce Otevřené sklepy. Naši hosté mohou ochutnávat víno ve čtrnácti sklepech a zapojit se i do soutěžního kopání písku ve sklepě číslo pět, který najdou v sousedství hotelu Schaller. Sklepy se pro lidi otevřou v deset hodin dopoledne, vítěze soutěže vyhlásíme po půl čtvrté odpoledne,“ pozval na akci její duchovní otec, vinař Petr Harang.

Kopáči, kteří za patnáct minut vydolují ze sklepa nejvíce štukového písku, dostanou od místních vinařů ceny v podobě lahví vína a také skleněnou slzu s pískem. Více informací zájemci najdou na www.modre-sklepy.cz.

Kvalitní písek z mořských usazenin v Novém Šaldorfě opět, po třech stovkách let, poputuje do Vídně. Tentokrát ale ne jako surovina pro materiál na štukování vídeňských měšťanských domů, ale čistě jako recese. Členové sdružení Modré sklepy chtějí využít původní účel sklepů za vsí k propagaci místních vinařů.

Akcí se chtějí vrátit k historickým kořenům a k původní podstatě vzniku sklepů. „Sklepní ulička na konci Nového Šaldorfa ukrývá dvě stě vinných sklepů, které jsou v mořském pískovci. Tyto takzvané Modré sklepy vznikly i díky touze Vídeňanů po dokonalém štukování a fasádách na svých domech. V šestnáctém a sedmnáctém století zde proto nádeníci, odborníci i celé rodiny kopali sklepy a na koňských povozech pak kvalitní písek vozili do Vídně. Po nich tu do dnešních dnů zůstaly díry v zemi se smysluplným využitím, jsou z nich vinné sklepy,“ informují internetové stránky sdružení.