Proč ale takové průtahy? Podle Znojemské Besedy, která má aktivity v historickém podzemí na starosti, se vyjevil další problém. Poté, co se těsně před jarním zprovozněním tras objevilo nebezpečí v podobě drolící se skály v podzemních chodbách, je nyní pro změnu na vině průtahů spojených s otevřením nové atrakce špatně nastavená cena vstupu.

„Nějaké ceny se totiž daly do projektu, pro nás ale byly hodně nevýhodné. Teď to tedy konzultujeme s evropským fondem, abychom neudělali něco špatně," řekl ředitel Besedy Dušan Varga.

Vybudování nových adrenalinových tras s rozdílnou úrovní obtížnosti přijde město na zhruba sedm milionů korun. Pětaosmdesát procent nákladů ale pokryje evropská dotace. Znojmo proto musí dávat pozor, aby o ni například kvůli možnému nedodržení projektu nepřišlo. „Nové trasy jsou ale už zkolaudované," ujistil Varga s tím, že říjnový termín by tak měl konečně vyjít.

Vodou i v předklonu

Dosud mohli lidé v podzemí chodit po zpevněných cestách, kdežto adrenalinové trasy budou určené spíše pro fyzicky zdatné zájemce.

Místy se lidé budou muset brodit vodou nebo půjdou v předklonu pod nízkým stropem. Otevřít se mají tři nové trasy různé obtížnosti. Některé chodbičky jsou velmi úzké, proto už na vstupu budou rámy, aby návštěvníci poznali, kdo by trasu nemusel projít.

Adrenalinové trasy pro Znojmo budovala firma UNIGEO. S prací začali odborníci loni na jaře, začátkem tohoto měsíce pak novou atrakci předali městu. Zkolaudovány byly minulý týden. Samotné dokončení stavební přípravy tras ale provázely problémy, některé části se totiž ukázaly jako nebezpečné a odborníci nakonec všechny trasy vyztužovali. „Je podivuhodné, že dříve kvůli tomu pod městskou zástavbou nedocházelo k četným závalům," tlumočila před časem názor expertů mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Chystané nové znojemské lákadlo pro turisty oceňuje Pavel Kovařík, který se již několik let pohybuje v oblasti cestovního ruchu. „Dnešní doba nahrává podobným neobvyklým turistickým cílům. V cestovním ruchu je velká konkurence a řadě turistů už nestačí projít si podzemí jen tak, pasivně," naznačil.