Ty se také nakonec staly jedinými jízdami, neboť v sobotu a v neděli se v okolí Máchova jezera nehnul téměř ani lísteček. Tři rozjížďky přitom byly minimálním počtem, při kterém se počítaly výsledky pro Mistrovství České republiky.

„Při pátečních rozjížďkách jsme skončili na třetím, sedmém a čtvrtém místě. A protože se už více jízd nejelo, počítalo se konečné pořadí jen z pátku. Pro nás to znamenalo bronzové medaile,“ shrnul Vítězslav Ott, který jel na lodi Star spolu se svým otcem Stanislavem.

V minulém roce se Mistrovství ČR konalo na Vranovské přehradě kde dominovala domácí posádka Igor Štěrba - Jiří Fetterle. Letošní MČR pořádal jacht klub Staré Splavy na Máchově jezeře.

Překvapením byl příjezd nejúspěšnějšího českého jachtaře Michaela Maiera (4x účast na OH, účast v Americkém poháru Team +39). „Majk“ si navíc přivezl rok starou loď od Devoti sailing, na které startovali Portugalci v Pekingu na Olympiádě. Podobné lodě se v tuzemsku tak často nevidí.

Za Yacht Club Znojmo se do závodu kromě Ottových přihlásil i obhájce titulu Jiří Fetterle, startující tentokrát s Jiřím Maierem z Roudnice.

První start se uskutečnil už v pátek o půl jedné odpoledne. Foukal poryvový severní vítr o rychlosti 2 - 6 m/s, trať byla přes celé jezero a tři svižná kola trvala zhruba hodinu a půl. „V ten den jsme odjeli tři rozjížďky, ve kterých se pořadí neustále přelévalo a to kvůli vysoké vyrovnanosti startujících posádek,“ shrnul Jiří Fetterle.

Na sobotní den byla velmi podobná předpověď, očekávala se vyšší teplota a změna směru větru. Vítr foukal, ale neobsáhl plochu, která by umožnila start mistrovské rozjížďky pro deset lodí. „Celou sobotu jsme tedy posedávali na břehu a sledovali vítr na hladině Máchova jezera. V šest večer zazněl verdikt hlavního rozhodčího „Snad zítra!“ V neděli bylo počasí velmi podobné a vzhledem k tomu, že byly odjety jen tři rozjížďky, pokusila se závodní komise uskutečnit ještě jednu rozjížďku se startem kolem poledne. Jenže už po prvním kole kdy se vítr stočil skoro o sto osmdesát stupňů bylo jasné, že i tato rozjížďka bude zrušena,“ dodal Fetterle.

Ten nakonec obsadil druhé místo, otec a syn Ottovi brali bronz. „Vzhledem k výhodě, jakou na Máchově jezeře mají domácí, jsem s výsledkem spokojen,“ uzavřel Vítězslav Ott.

Konečné pořadí Mistrovství ČR lodní třídy Star

I. místo Michael Maier – YC Roudnice, Patrik Deutscher – YC Roudnice
II. místo Jiří Maier – YC Roudnice, Jiří Fetterle – YC Znojmo
III. místo Vítězslav Ott, Stanislav Ott – oba YC Znojmo