„Všední dopoledne budou jako vždy věnována školám. Ty si mohou vybírat z programu, který během deseti dnů obsáhne jak předem poskládané bloky pro různé věkové kategorie, tak volné hodiny, kdy mají učitelé možnost zvolit pro své žáky to, co je nejvíc zaujme," uvedla Markéta Frindová Jelínková ze Správy Národního parku Podyjí.

Jako vhodný doplněk ke studiu vidí Ozvěny Ekofilmu ředitel znojemského Gymnázia dr. Karla Polesného Jiří Peroutka. „My si z nabídky vybíráme takové filmy, které se hodí k aktuální výuce. Rozhodně však do kina neposíláme všechny studenty povinně. Každý rok na Ozvěny nějaká skupinka studentů zajde a myslím, že tomu tak bude i letos," řekl Peroutka.

Veřejnost se může těšit na dva úterní podvečery a jedno celé sobotní odpoledne věnované Ozvěnám Ekofilmu. „V úterý zahájíme promítání v kině Svět pro všechny zájemce menší ochutnávkou napříč programem. Po kratičkém snímku Constellation, ukazujícím chování medvěda v kleci v ZOO, následuje téměř padesátiminutový dokument Švédsko Skandinávská divočina. Dokument přináší nádherné záběry nedotčené přírody a zejména unikátní pohledy na zvířecí obyvatele, kteří se museli tomuto drsnému kraji přizpůsobit, aby zde mohli žít a vychovávat mláďata. Oba tyto filmy jsou vhodné pro rodiny i s malými dětmi," informovala Frindová.

Trochu složitější je závěrečný snímek Hranicí je obloha z německého cyklu Ekopia inteligentní stavění, trvale udržitelný rozvoj.

„Film pojednává o nové generaci ultra moderních mrakodrapů navržených za účelem oživení městských center, šetrnosti ke klimatu a kontroly růstu měst. Nové výškové budovy v Panamě, New Yorku a Singapuru přinášejí překvapivá řešení i zeleň do center měst," doplnil mluvčí Správy parku David Grossmann.

Jaroslav Šmerda z Jihomoravského muzea ve Znojmě zítra představí jeden z vítězných snímků posledního Ekofilmu Války o písek, odhalující mnohá nepříjemně překvapivá fakta o lidském hospodaření s tímto přírodním zdrojem naší planety.

„Vyvrcholením Ozvěn Ekofilmu pro veřejnost bude druhé sobotní březnové odpoledne. Od jedné hodiny po poledni až do šesti hodin vpodvečer promítneme vybrané filmy, zatímco v předsálí návštěvníky přivítají regionální farmáři s ochutnávkami, ukázkami a prodejem svých výpěstků a výrobků," naznačila Frindová. Zájemci mohou ochutnat produkty z farem ve Višňové, Žeroticích, ze Suchohrdel u Miroslavi a z Nového Přerova.

Program celého promítání i anotace jednotlivých filmů lze najít na webu Správy parku.