Letos se uskutečnil už pojedenácté. V sobotu na podiu mohli návštěvníci spatřit temperamentní šavlový tanec tajemný, dech se jim tajil nad vystoupením jogínů a všechny okouzlily krásné tanečnice a baleríny.

Historie Zblovic je totiž spjata s posledním pánem nedaleko stojícího hradu Bítov baronem Hassem. Bohémský šlechtic udělil Zblovicím právo pálit vápno. „V minulosti se totiž kousek od obce pálilo vápno, tedy i pálení slivovice. A kdo dělal s vápnem ví, že prvním nátěrem omítky je pačok, který má zacelit drobné nedostatky. A my ty lidi našim programem taky tak trochu natíráme,“ popsal vznik a název akce starosta Zblovic Jan Máca. Letošní scénář programu byl však v režii mladých.

„Hlavní postavou byl vždycky baron Hass, který rád cestoval. Vždycky přijede ze svých cest a ze světa si sebou přiveze hosty, například z Brazílie, Ameriky a jiných koutů. Jenže letos převzali scénář místní mladí. Víme, že baron měl řadu levobočků, tak letos místo barona přijel jeho pravý levoboček. Takže letos je program ve stylu nového panstva starých tradic,“ dodala jedna z organizátorek Olga Klimánková. Součástí je i degustace ne slivovice ale vápna pálenného. „Baron nám tedy přijde otevřít i vápenickou koštovnu,“ řekla Klimánková.