Všech dvanáct vchodů do tří téměř totožných domů má číslo třiašedesát. Vchody rozlišují jen písmena. Domy mají stejná čísla i potíže. Především z balkonů v nejvyšších patrech již roky opadávají kusy omítky. Ohrožují nejen bydlící z pater pod nimi, ale hlavně děti, které si pod nebezpečnými balkony hrají.

Přeťal šňůry

Jeden velký kus omítky dokonce před léty přeťal prádelní šňůry na balkoně v prvním nadzemním podlaží. „Byl jsem v tu chvíli právě na balkoně. Ozvala se rána a přede mnou proletěl kus omítky i s betonem. Přeťal nám všechny šňůry,“ řekl Ladislav Jahn. Muž hovoří o štěstí, že jej kus betonu nezasáhl. „To už bych tady asi nebyl,“ dodal Jahn.

Bohužel si už nevzpomněl, zda incident oznámil bývalé Správě domovního fondu, dnes Správě nemovitostí, která má domy na starosti.
Za domy si přitom léta bezstarostně hrají děti. Mezi poslední budovou Pražská třiašedesát a zdí policejních garáží je travnatý pás s pískovištěm a několika houpačkami. Je to místo, kde si s oblibou hrají nejmenší obyvatelé domů.

„Také moje vnoučata si tam léta hrají. Přestože jim pořád říkáme, aby neběhaly pod balkony, děcka prostě neuhlídáte,“ přiblížil Jahn.
Mladá maminka z vedlejšího vchodu o odpadávající omítce ví také. „Je fakt, že delší dobu tady nic nespadlo, na to se ale nemůžeme spolehnout. Když vidím, jak si tady děti hrají, nemám z toho dobrý pocit,“ svěřila se Monika Jurášková.

Podle mluvčí znojemské radnice je potíž v tom, že nájemníci tyto závady vůbec nenahlásili. „Správa nemovitostí bohužel o těchto potížích neví. Nikdo z bydlících podobnou závadu nenahlásil,“ sdělila Denisa Šipošová. Podle ní Správa nemovitostí řeší okamžitě podobné problémy, pokud je lidé nahlásí. Poruchy a další závady přitom lze ohlásit na správu jen telefonicky. „Nevidím žádný problém, některé akutní opravy opravovali řemeslníci i v noci. Jen je nutné o závadách prostě vědět,“ uzavřela Šipošová.

Bydlící se zlobí

Na nedostatečné opravy městských domů poukazuje většina důchodců, kteří v domech bydlí od doby, kdy byly postaveny.
„Naposledy to padalo asi před třemi lety. Byli tady zedníci s plošinou a myslela jsem, že to opraví. Odtrhali ale jen kusy omítky s betonem a nic víc,“ potvrdila Božena Šípková. „Za těch jednatřicet let, co tady bydlíme, se tady toho moc neopravovalo. Několikrát vymalovali chodbu a třeba okna, to je opravdu směšné. Natřeli je jen zvenku,“ zlobila se Šípková.