S pokračováním stavby svého domu na začátku Koželužské ulice počítal v příštích týdnech Jan Pátý mladší. V sobotu se ale dočkal nepříjemného překvapení. Ve schránce mu přistála lakonická zpráva, podle které bude od dnešního dne až do poloviny července uzavřena ulice Dyjská. Jediná cesta, kudy se k němu dostane nákladní auto.

„Mám už objednaný písek a jinak než po Dyjské se k nám nedá dostat. Kdybych to věděl víc dopředu, nechal bych si písek dovést dřív. Ale informovat o čtyřměsíční uzavírce ulice jen čtyři dny předem, to je hodně na poslední chvíli,“ podivoval se Pátý.

Hned včera ráno proto volal stavbyvedoucímu. „Dokonce ani oni ještě ráno nevěděli, jak ta uzavírka bude. Naštěstí mi stavbyvedoucí řekl, že když bude potřeba a domluvíme se dopředu, tak tam auto pustí i při uzavírce,“ uvedl Pátý.

Za pět dvanáct

Ředitel Stanislav Hahn z firmy VHS plus, která bude sanaci skal i následující opravu silnice na Dyjské ulici dělat, a vedoucí znojemského odboru dopravy Pavel Liška se teprve včera odpoledne shodli na systému, podle kterého bude ulice Dyjská uzavřena.

Do té doby totiž městský odbor prosazoval na celou dobu oprav částečnou uzavírku, aby alespoň v jednom pruhu mohla auta projíždět. Stavbaři zase chtěli ulici uzavřít celou. Argumentovali nebezpečím padajících kusů skály.

Nakonec se domluvili na kompromisu. „V pracovní dny, tedy vždy od pondělí od osmi hodin ráno, do pátku do poledne, bude ulice uzavřena úplně. Od pátečního poledne do pondělního rána pak pouze částečně, aby alespoň v jednom pruhu mohla auta projíždět. Tento systém bude zatím platit do konce dubna. Potom uvidíme, kam práce postoupí a eventuálně uděláme změnu,“ řekl vedoucí odboru dopravy znojemského městského úřadu Pavel Liška.

Objížďka k zahrádkám na Kraví hoře či na ulice Koželužskou, Mlýnskou a U Obří hlavy povede přes Sedlešovice a dále zahrádkami po pravém břehu Dyje. Tam je silnice obousměrná. Do města se dá jezdit po takzvaném Tremperku.

Kompromis

S dojednaným kompromisem je spokojen i ředitel VHS plus. „Pokud to aspoň trochu půjde, budeme dopravu pouštět i přes noc. Od okresního soudu se bude jezdit až k ulici Žleby, od řeky k první zatáčce. Budeme se snažit očistit nebezpečné kusy skály co nejdříve jako první. Pak už nebudou hrozit padající kameny a mohli bychom dopravu pouštět s pomocí semaforů vždy alespoň v jednom pruhu,“ dodal Hahn.