Původně stála znojemská nemocnice na Vídeňské ulici. Protože už ale kapacitně ani technicky nestačila potřebám dvacetitisícového města, rozhodlo se Znojmo postavit nemocnici novou. V roce 1966 se proto začala stavět zbrusu nová nemocnice na severním okraji města. Otevřena byla přesně před padesáti lety – desátého listopadu 1973.

Zdroj: Youtube

Na to, jak se nová nemocnice stavěla, si matně vzpomíná i Eliška Svobodová. „Bylo mi asi pět. Párkrát jsem se tam byla s tátou podívat. Byl tam velký jeřáb a spousta dělníků. Když jsem byla jako malá poprvé uvnitř, připadalo mi všechno nové a moderní. I dneska jsem za naši nemocnici ráda, lékaři tady jsou na mě vždycky milí a ochotní,“ zavzpomínala znojemská rodačka.

Slavnostní otevření si během soboty nenechaly ujít stovky obyvatel. Nechyběli ani nejvyšší představitelé tehdejší komunistické vlády – předseda vlády Josef Korčák nebo ministr zdravotnictví Jaroslav Prokopec. Jak o slavnostním dni informovala třeba tehdejší Rovnost se můžete podívat v galerii.

STAVBA MĚLA ZPOŽDĚNÍ, PACIENTI PŘIŠLI AŽ DALŠÍ ROK

Protože se stavba nestíhala podle původních odhadů, otevřela se v listopadu 1973 pouze poliklinika. První pacienti se na nemocniční lůžka v nové nemocnici dostali až v únoru následujícího roku. Jednotlivá oddělení se navíc otevírala postupně. Do plného provozu se tak nemocnice dostala až v roce 1975.

Opravený povrch získala Vídeňská ulice ve Znojmě. V pondělí již mohli řidiči jezdit bez omezení oběma jízdními pruhy.
Konec dopravních omezení. Vídeňská ulice ve Znojmě je opravená. Podívejte se

Podle dobového tisku stála stavba přes sto dvacet milionů československých korun. Nově přibyla třeba oddělení ARO, rehabilitace, ortopedie nebo psychiatrie. V době otevření měla nemocnice kapacitu 520 lůžek a zaměstnávala kolem šestnácti set zdravotníků v šestnácti specializovaných odděleních.

Nemocnice se rozšiřovala i v dalších letech, v roce 1979 třeba přibyla jednotka intenzivní péče. Další výrazné změny přišly s novým tisíciletím. V roce 2010 přibyly nové laboratoře nebo transfúzní oddělení. V roce 2013 nemocnice pořídila nový CT přístroj a postavila heliport.

NOVÉ POSTELE I VÁNOČNÍ OSLAVY

V současnosti znojemská nemocnice zaměstnává přes dvě stě lékařů. Pomáhá jim při tom více něž osm stovek zdravotních sester a dalšího personálu. V roce 2022 provedli přes sedm tisíc operací a na svět přivedli téměř tisícovku miminek.

K letošním padesátinám si znojemská nemocnice nadělila dárek. Pořídila více než dvě stě nových nemocničních lůžek v hodnotě přes pětadvacet milionů korun. „Snažíme se vybavení nemocnice průběžně modernizovat a zajistit adekvátní prostředí pro naše pacienty. Staré postele byly za hranicí životnosti,“ řekl v červenci ředitel znojemské nemocnice Martin Pavlík. Řada postelí podle něj dokonce pamatovala i samotné otevření nemocnice. 

Rozsvícení vánočního stromu je pokaždé vyhledávanou událostí pro obyvatele Znojma i návštěvníky bydlící v okolních obcích.
Janek Ledecký, rakouští čerti a zabijačka. Znojmo chystá bohatý adventní program

S veřejností plánuje znojemská nemocnice své padesátileté výročí oslavit ve čtvrtek třicátého listopadu. Od patnácti hodin si pro návštěvníky připravila vánoční jarmark s rozsvěcením vánočního stromu a kulturní program.

JAK DLOUHÁ JE HISTORIE ZNOJEMSKÉ NEMOCNICE?

Nemocnice Znojmo má dlouhodobou historii, která sahá až do šestnáctého století, kdy ve Znojmě vznikl lazaret pro epidemické choroby. „Vedle toho zde byl již od čtrnáctého století provozován měšťanský špitál, v moderním slova smyslu starobinec pro zasloužilé měšťany. Nemocnici v moderním slova smyslu město získalo roku 1798, kdy díky darům měšťanů Wittlaka a Kalchera mohl být dosavadní areál měšťanského špitáluna Vídeňské třídě rozšířen o nemocniční část," poukázal znojemský historik Jiří Kacetl.

Jak připomněl, v roce 1908 byla stará nemocnice „Na Vídeňce“ rozšířena o novou hlavní budovu, infekční oddělení a prádelnu s dezinfekcí. Za druhé světové války byly k areálu staré nemocnice ještě připojeny sousední obytný dům a zájezdní hostinec na nároží s Dyjskou ulicí. V současné době dožívá v areálu staré nemocnice oddělení dlouhodobě nemocných.

STARÁ NEMOCNICE STÁLA NA VÍDEŇSKÉ ULICI

Prvního velkého nemocničního zařízení se Znojmo dočkalo na začátku dvacátého století. V roce 1907 byla dokončena výstavba nemocnice na Vídeňské ulici, dnes známé jako stará nemocnice. Kapacita nemocnice se násobně zvýšila. Nově bylo pro pacienty ze Znojma a okolí k dispozici sto padesát lůžek v několika pavilonech. Nemocnice měla také svou prádelnu a márnici.

Po druhé světové válce se kapacita nemocnice během deseti let zvýšila až na téměř pět stovek lůžek v několika specializovaných odděleních. Ženské oddělení se po válce nacházelo zhruba o dva kilometry dále ve Starém Šaldorfu. V průběhu padesátých let k nemocnici přibyly i další zdravotnické instituce – městská poliklinika nebo hygienická stanice.

Polární záři pozorovali mimořádně obyvatelé jižní Moravy. Fotografii autor pořídil na Brněnské přehradě.
Polární záře nad Znojemskem. Podívejte se, jak nádherně vypadalo noční nebe

Jedno oddělení ale v areálu staré nemocnice funguje i dnes. Jde o oddělení dlouhodobě nemocných. I to mělo být podle původních plánů součástí nového nemocničního komplexu. Přístavba k budově nové nemocnice ale nakonec postavena nebyla.

Jak to v areálu staré nemocnice vypadalo v roce 2022 se můžete podívat ve fotogalerii Ptery Písařovicové

Podrobné historii staré nemocnice se v knize Znojemská nemocnice na Vídeňce věnoval znojemský historik Jiří Kacetl.