Chátrající střechy, komíny a kamenné balustrády objevili při své kontrole na moravskokrumlovském zámku brněnští památkáři. A začali jednat. Vyzvali místní radnici, aby svolala schůzku s majiteli, ze které by měl vyplynout postup, jak napravit nynější špatný stav rozlehlé památky. V opačném případě hrozí majiteli i citelné pokuty. O kontrole informovala jihomoravská MF Dnes.
„Problém je v tom, že ta část zámku, ve které není Slovanská epopej, je nevyužívaná a neudržovaná. Tím pádem tam dochází ke změnám nynějšího stavu a k částečnému ohrožení této památky,“ uvedl náměstek brněnského Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha. Nejvíce jsou podle něj ohroženy komíny a střechy. „Chátrají ale i cenné kamenné balustrády na arkádovém nádvoří zámku. Celkový stav zámku je velmi tristní. Okolí je neudržované. My teď spoléháme na to, že radnice naváže kontakt s majitelem zámku a dojde k jednání s Inchebou, které navrhl pan starosta,“ dodal Vácha.
Samotný památkový ústav nemá ale páky k tomu, aby vlastníka donutil alespoň k základním opravám. „To může jen státní orgán památkové péče, v tomto případě pověřená obec s rozšířenou pravomocí – tedy město Moravský Krumlov. Ten může dokonce uložit i finanční sankce za neplnění povinností vlastníka historické památky,“ doplnil Vácha.
Moravskokrumlovský zámek vlastní od roku 2004 česká pobočka slovenské firmy Incheba, která ho za čtrnáct milionů korun koupila v dražbě. Z místní nejvýznamnější památky chtěla vybudovat kongresové centrum s hotelem, které by leželo na strategickém místě, uprostřed veletržního trojúhelníku mezi Brnem, Bratislavou a Vídní. Incheba ale své plány přehodnotila po rozsáhlém požáru na pražském Výstavišti.
„Teď je pro nás prioritou vyhořelé levé křídlo Veletržního paláce na pražském Výstavišti. Jakmile bude vyřešena tato věc, jistě se dostaneme i k jednání o budoucnosti moravskokrumlovského zámku. Variantami mohou být částečná i kompletní rekonstrukce, nebo i prodej. O ničem konkrétním se ale zatím nejednalo,“ uvedl mluvčí společnost Incheba Radovan Ježovič.
Neměli na ně čas
Podle něj se posledního jednání s památkáři nemohli zástupci firmy zúčastnit kvůli jiným důležitým schůzkám. „Při dalším setkání s památkáři se chceme domluvit na společném postupu,“ dodal Ježovič.
Zámek už dlouhá léta využívá pouze moravskokrumlovská radnice, která v jeho části vystavuje monumentální plátna cyklu Slovanské epopej secesního malíře Alfonse Muchy. Obří plátna ale patří hlavnímu městu Praha, která je hodlá z Krumlova odvézt. „Z pohledu Galerie hlavního města Prahy není zámek v Moravském Krumlově úplně optimální místo pro expozici obrazů Slovanské epopeje. Hlavní nevýhoda je, že zámek vlastní soukromý subjekt. Když se rozhodne ukončit smlouvu, tak ji ukončí a oni musí urychleně s obrazy něco udělat.
Dalším rizikem je stav zámku, který není ideální. A vlastník do něj nehodlá, pokud je mi známo, investovat nějaké významnější částky. Mohlo by tak dojít k nehodám, které by mohly mít vliv i na obrazy,“ uvedl ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.
Podle něj jsou navíc obrazy v prostorách, kde dost významně osciluje teplota. „V zimních měsících je těsně nad nulou, v létě o dvacet, třicet stupňů výše. Obrazy trpí a je nutná stálá činnost restaurátorů, kterou galerie musí platit,“ dodal Bufka.
Moravskokrumlovská radnice má s Inchebou složité vztahy. Část zámku si pro výstavu Slovanská epopej od firmy velmi výhodně pronajímá, na druhou stranu má stejnou firmu tlačit z pozice státního oprgánu památkové péče k radikálním opravám. „O eventuálních opravách památky budeme se zástupci Incheby mluvit při jednáních o dalším prodloužení nájemní smlouvy. Nějaké možnosti se rýsují, nechci ale předbíhat,“ řekl místostarosta města Tomáš Třetina.