Památková zóna vrací po desetiletích pod dohled památkářů dosud nechráněné stavby a přírodu. Například území historického Hradiště, Gránické údolí, Dolní i Horní městský park, Mariánské náměstí i úzký koridor Dyje včetně viaduktů. „Znojemští získali vyhlášením památkové zóny větší možnosti ochrany historického dědictví. Rozhodnutí ministerstva vnímám jako prestižní ocenění hodnot města, v Jihomoravském kraji je jen třináct takových městských památkových zón,“ uvítal rozhodnutí Jan Kozdas z Národního památkového ústavu a autor původního záměru. Ve Znojmě také bydlí.

Rozhodnutí ministerstva kultury vítá i znojemský historik a zastupitel Jiří Kacetl. „Je to završení osmnáctiměsíčního schvalovacího procesu. Napravuje nedávné soudní rozhodnutí, kterým byly z formálních důvodů vyřazeny ze státního seznamu památek četné architektonické skvosty. Například městské divadlo, zástavba Mariánského náměstí, železniční viadukty či Jubilejní park,“ vyjmenoval Kacetl.

Rotunda z poloviny jedenáctého století. To je nejvýznamnější nález archeologů v kostele sv. Hippolyta na Hradišti ve Znojmě. Svými rozměry ji nepředčí žádná rotunda na Moravě ani v republice.
VIDEO: Objev tisíciletí ve Znojmě, vzácná rotunda zaplňuje mezeru v dějinách

Pod ochranu památkářů se podle něj dostaly hodnotné celky takzvaného nového Znojma, které vyrostlo po překročení středověkých hradeb v 19. a v první polovině minulého století v oblouku železniční tratě ze Znojma do Jihlavy.

Razítko navíc

Vedení radnice vidí v rozhodnutí ministerstva, kromě ochrany památek, také zatraktivnění města pro turisty a rozvoj ekonomiky v návaznosti na turistický ruch. „Předpokládáme, že se zvýší návštěvnost a do hledáčku turistů se dostanou i doposud méně viditelná místa a památky v okolí Hradiště. Příležitost k rozvoji tak dostanou stávající podniky zaměřené na turistický ruch, vzniknout mohou i nové. Očekáváme, že se může zvýšit i hodnota nemovitostí,“ sdělil Deníku mluvčí radnice Pavel Kovařík.

Ministerstvo kultury vyhlásilo ve Znojmě novou památkovou zónu. Vyznačena modře.Ministerstvo kultury vyhlásilo ve Znojmě novou památkovou zónu. Vyznačena modře.Zdroj: Ministerstvo kultury

Navzdory uvedeným výhodám se však obyvatelé nemovitostí v zóně budou muset smířit s razítkem navíc, v případě, že budou chtít dům opravit. Zapomenout by měli především na zateplování fasád, závazné stanovisko památkářů si budou muset vyžádat i při úvahách o pořízení fotovoltaiky. „Památková ochrana v zóně se týká jen venkovních pohledů, na vnitřní prostory nemovitostí se vztahuje jen v případě, že se jedná o samostatně evidovanou kulturní památku,“ upozornil Jan Kozdas.

Ilustrační snímek.
Městské části ve Znojmě dostanou na akce 40 tisíc. Dvakrát více než loni

Podle Jiřího Kacetla mohou ale obyvatelé domů nově počítat naopak s finanční pomocí. „Při stavebních úpravách na svých nemovitostech budou moci žádat o státní dotace. To dříve nebylo možné. Ochranné pásmo totiž nutilo majitele k památkářské byrokracii, ale bez jakýchkoli finančních výhod,“ dodal Kacetl.

Ministerstvo kultury schválilo také vznik nové památkové zóny v Brně. Dokumenty zveřejnil resort v pátek na úřední desce. Opatření v krajském městě vstoupí v platnost po patnácti dnech.