Víc než polovina nejohroženějších památek v kraji je stále na Znojemsku, alespoň podle seznamu, který již přes čtyři roky vedou památkáři. Ti nyní budou seznam dvakrát ročně aktualizovat. Některé zdevastované stavby již vlastníci opravili, další čelí čím dál zřejmější hrozbě zkázy. V Hevlíně radnice gotická boží muka opravit chce, restaurátoři ale neodpověděli na výzvu.

Část objektů na seznamu zůstávají čtyři roky beze změny svého stavu, a pokud jej opustí, pak proto, že domy přijdou o památkovou ochranu a majitelé je zboří.

„Situaci kolem vyhořelého domu jsme nedávno ověřovali. Zjistili jsme, že vlastník již požádal o vyjmutí ze seznamu památek, o tom ale musí rozhodnout ministerstvo kultury, a to se dosud nevyjádřilo," informoval starosta Slupi František Jeleček.

Podle starosty Hrádku Ondřeje Kubice čeká podobný osud nejspíš i Andělský mlýn, který památkáři na výstražný seznam zapsali při poslední revizi na počátku letošního roku.

„Z doslechu vím, že to bývala krásná stavba. Jenže do ní už desítky let prší, změnila vlastníka, přišla o střechu a dnes už je leda tak zralá na demolici," netajil skepsi hrádecký starosta.

Ke stavbám, které naopak při nejbližší revizi ze seznamu nejspíš zmizí, je historický dům v Klácelově ulici ve Znojmě. Ruině, rozpadající se desítky let v samotném centru znojemské památkové rezervace, dal novou podobu architekt Petr Skrušný.

„V polovině prázdnin jsme dokončili hrubou stavbu. Doděláme ještě střechu a podobně, aby do domu neteklo, a pak zřejmě začneme hledat zájemce, kterým bychom už na míru připravili interiéry," naznačil Skrušný.

Jeho přičiněním ze seznamu již dříve zmizel dům na rohu ulic Přemyslovců a Velké Františkánské. Další soukromý vlastník postupně upravuje zemědělskou usedlost Luitgardin dvůr u Lukova. I ten proto památkáři ze seznamu již mohli vyřadit.

Významně na seznamu ubylo také drobných sakrálních staveb. Poklony nebo sochy světců opravovala například znojemská radnice či tavíkovický obecní úřad.

Podle starosty Drahomíra Noska by svá gotická boží muka vedená v seznamu rádi opravili i Hevlínští. „Památkáři o nich a prasklině, která je ohrožuje, ostatně ví z naší iniciativy," řekl starosta.

Obec nechala na drobnou stavbu z patnáctého století zpracovat posudek a odhadnout náklady na obnovu. „Už před dvěma lety jsme obeslali tři restaurátory splňující kvalifikaci pro podobné práce, aby nám poslali nabídky, žádnou odpověď ale nemáme," krčil rameny Nosek.
Od loňského roku památkáři jako zvlášť ohrožený evidují i bývalý statek sousedící s probošstvím řádu křížovníků na znojemském Hradišti.
Vinou desítek let chybějící péče hospodářské budovy zchátraly, mnohé z nich přišly o střechy a areál je dosud z větší části opuštěný a zdevastovaný.

„Jsme připraveni zpracovat projekt obnovy. Záleží ovšem na tom, jak dopadne projednávání církevních restitucí v parlamentu a jak brzy se podaří vyřešit nyní složité majetkové vztahy v areálu," vysvětloval hradišťský probošt Josef Hudec s odkazem na panující patový stav, kdy budovy patří řádu, ale pozemky, na nichž objekty stojí, vlastní město.

Náměstek ředitele brněnského pracoviště památkového ústavu Zdeněk Vácha po čtyřech letech s efektem, který seznam na stav památek má, není spokojen.

„Mám za to, že stejné procento staveb by vlastníci opravili, i kdyby seznam neexistoval. V každém případě na něm budeme pracovat  dál a dvakrát ročně jej zaktualizujeme," sdělil Vácha.

K většímu účinku seznamu podle něj chybí důraznější práce úředníků státní a veřejné správy, kteří mají v pravomoci vlastníkům přispět nebo je trestat.
Na jižní Moravě památkáři v současné době v kategorii nejvíce ohrožených evidují jednadevadesát památek. Devětačtyřicet z nich je přitom ze Znojemska a Krumlovska.