Kaplička Panny Marie na návsi v Prokopově, kostel Českobratrské církve evangelické v Olešnici a dům č. 137 v Ruprechtově. To jsou tři první místa v soutěži o Nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje v roce 2007. Obec Prokopov i církev českobratrská získají jako odměnu shodně po sto padesáti tisících.

Důvodem je, že podle internetového hlasování lidé nejvíce hlasů dali kostelu v Olešnici. „Zjistili jsme ale, že někdo z jednoho počítače poslal této památce i dalším dvou několik stovek hlasů. Přemýšleli jsme tedy, jestli nemáme celou soutěž raději zrušit. Nakonec jsme se rozhodli tyto hlasy navíc nezapočítat,“ vysvětlil radní kraje Jan Letocha.

Olešnice se tak ocitla až na druhém místě. Aby se ale někdo tímto krokem radních necítil poškozen, rozhodli se představitelé kraje odměnit po padesáti tisících odměnit i památky na dalších místech. Ty vybrala odborná komise z řad památkářů.

Mezi nominovanými památkami ze Znojemska nechyběl kostel svatého Mikuláše ve Znojmě, městské hradby v Moravském Krumlově či kaplička Nejsvětější Trojice ve Vranově nad Dyjí.

Vítěz soutěže, obec Prokopov už tuší, jak se získanými penězi naloží. „Obnovíme za ně nejstarší památku naší vesnice, obraz svaté Anny. Ten do šedesátých let stával u křižovatky cest mezi Prokopovem a Jiřicemi,“ uvedl místostarosta a zároveň i kronikář Ladislav Nevrkla. Soutěží podle jeho slov žila celá vesnice. Kaplička totiž pro místní lidi hodně znamená. Je to symbol jejich obce.

Novogotická kaple z třicátých let devatenáctého století se minulý rok dočkala nové střechy a podlahy, zpevnění vazby a speciálních sanačních omítek. Krajský úřad na opravu přispěl sto tisíci korunami. Z obecních prostředků a výtěžku místní sbírky Prokopov do opravy investoval dalších třicet tisíc korun.

Cílem soutěže je propagace památek a podpora vlastníků, kteří o ně řádně pečují. „Problémy, které se v průběhu této soutěže vyskytly, bereme jako ponaučení do dalších ročníků,“ dodal hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek. Kraj tedy s touto formou podpory kulturního dědictví počítá i v následujících letech.

Kaplička Panny Marie v Prokopově, 16242 hlasů, 150 000 Kč

Kostel Českobratrské církve evangelické v Olešnici, 10830 hlasů, 150 000 Kč

Dům č. 137 v Ruprechtově, 10369 hlasů, 100 000Kč

Světelský oltář v kostele sv. Barbory, Adamov, 1764 hlasů, 50 000Kč

Kaplička Nejsv. Trojice u silnice pod hřbitovem ,Vranov nad Dyjí, 1582 hlasů

Hostinec, Litava, 939 hlasů, 50 000Kč

Sušírna ovoce, Šerkovice, 645 hlasů

Bývalý pivovar v Králově Poli, Brno, 372 hlasů

Dům čp. 21, Valtice, 302 hlasů

Hřbitovní kaple Na Špitálce, Slavkov u Brna, 294 hlasů

Fresky a kazatelna v kostele sv. Mikuláše, Znojmo 180 hlasů, 50 000Kč

Park u zámku, Moravský Krumlov, 90 hlasů

Dům č. 7 v Tř. kpt. Jaroše, Brno, 67 hlasů

Socha sv. Donáta u silnice do Rancířova, Vratěnín, 38 hlasů

Sloup se sousoším Nejsv. Trojice u domu č. 65, Dyjákovice, 24 hlasů

Martin Mikuláš, Dalibor Krutiš