Téměř třetinu z památek v nejhorším stavu na jižní Moravě napočítali krajští úředníci na Znojemsku. Nyní porovnávají svá zjištění s výsledky inventury, kterou dělali památkáři. Majitelé nejzchátralejších památek mohou čekat, že je brzy znojemští či krumlovští úředníci vyzvou k nápravě. Mohou také doufat v lepší šanci na získání dotací.

„Stav zámku nyní nemůžeme nijak ovlivnit. Našli jsme kupce, který plánuje velkou rekonstrukci a nové využití. Prodej jsme ale kvůli soudnímu sporu o určení vlastnictví nemohli dokončit. Žalující strana sice nejprve vzala žalobu zpět, ale pak se odvolala ke krajskému soudu,“ komentoval starosta Jaroslavic Petr Zálešák. Jaroslavický zámek a park kolem něj je totiž jedním ze třinácti objektů na Znojemsku, které dostaly od krajských úředníků pětku.

Rozpadající se sochy

V havarijním stavu jsou podle nich také sochy v Konicích a Popicích u Znojma, tři domy ve Znojmě a jeden v Hostimi, i takzvaný Luitgardin dvůr v Lančově. Čtyřkou kvůli velmi špatnému stavu oznámkovali úředníci v regionu dalších téměř sto třicet objektů. V celém kraji přitom dostalo pětku čtyřiapadesát památek a čtyřku téměř tři sta čtyřicet.

„Výsledky našeho přezkoumání památek porovnáváme s údaji kraje. Ve většině se zatím shodujeme, zbytek doladíme do konce měsíce,“ řekl náměstek ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.

Mimořádně vysoký počet zchátralých památek má v evidenci podle jeho slov několik důvodů. „Na Znojemsku je nejvyšší koncentrace různých božích muk a podobných drobných staveb, region je nejlépe zmapovaný. Svou roli samozřejmě hraje i to, že jde o pohraniční region, kde se po válce vyměnilo obyvatelstvo. Lidé tak k památkám mají horší vztah a navíc zde mají menší příjmy než jinde,“ řekl náměstek.

Krajští úředníci zatím zpracované údaje z památkového registru zveřejnili na webu úřadu a chystají se k jednání s památkáři. „Poté s výsledky seznámíme zástupce měst s rozšířenou působností, do jejichž odpovědnosti tyto památky spadají. Samozřejmě i v rámci našeho úřadu budeme jednat s příspěvkovými organizacemi a odbory, jimž patří některé z památek ve špatném stavu. Budeme se zajímat, co s tím zamýšlí dělat,“ řekl vedoucí odboru kultury krajského úřadu Tomáš Drobný.

Jen a jen peníze

Například v Jevišovicích dostaly nelichotivé známky některé ze soch v parku tamního nového zámku, kde sídlí krajem zřizovaný domov důchodců. Podobně ovšem dopadly i některé památky v majetku města, zejména litinový kříž a kaple na hřbitově. „Pokud by měli úředníci kvůli tomu upomínat nás, doufám, že napomenou sami sebe i na kraji,“ řekl starosta Jevišovic Pavel Málek. Podotkl přitom, že za špatný stav některých chátrajících památek nesou svůj díl odpovědnosti i památkáři.

„Pokud má někdo pořád jen nějaké požadavky a nedává žádné peníze, pak je to velmi nevyvážený vztah, “ řekl starosta. Úředníci na druhé straně poukazují na to, že vlastníci mají možnost žádat o dotace na opravy. „Stav památky při tom hraje svou roli. V našich vyjádřeních pro radu či zastupitelstvo na to poukazujeme a žádosti o dotace na opravu v těchto případech obvykle doporučujeme,“ řekl vedoucí Drobný.